Czy komisja może zasądzić świadczenie rehabilitacyjne wstecz?

Autor: Marta Handzlik

Mąż przebywał na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Po 182 dniach zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Niemniej jednak w międzyczasie podjął pracę. Po dwóch miesiącach został zwolniony dokładnie w ostatnim dniu. kiedy upływał termin kończący przyznane wcześniej świadczenie rehabilitacyjne. Od lekarza prowadzącego dostał L-4, które dostarczył do ZUS-u, gdzie poproszono go o wypełnienie dokumentów potrzebnych do wypłaty świadczenia chorobowego. Okazało się później, że zasiłek chorobowy mężowi nie przysługuje i należy wypełnić wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, co też mąż zdobił. Komisja lekarska uznała go za zdolnego do pracy, złożył sprzeciw. Od wielu miesięcy nie mamy dochodów, więc mąż podjął jakiś czas temu dodatkową pracę. Czy w takiej sytuacji na podstawie dokumentacji lekarskiej za cały ten okres, kiedy mąż się leczył, a nie otrzymywał żadnych świadczeń, komisja lekarska może wydać decyzję o wypłacie świadczenia rehabilitacyjnego wstecz?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy komisja może zasądzić świadczenie rehabilitacyjne wstecz?

Zasady przyznawania zasiłku rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:

  1. za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
  2. w okresie urlopu bezpłatnego, lub urlopu wychowawczego,
  3. w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  4. za cały okres świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,
  5. za miesiąc kalendarzowy, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej albo wykorzystywania okresu, na który świadczenie zostało przyznane niezgodnie z jego celem.

Zobacz również: Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego na własną prośbę

Podjęcie działalności zarobkowej po zwolnieniu chorobowym a świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres choroby.

Przepisy stanowią, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje tylko tej osobie, która jest niezdolna do pracy. Jeśli po zakończeniu stosunku pracy osoba taka podejmie działalność zarobkową, mimo starania się o świadczenie rehabilitacyjne – nie będzie jej przysługiwało świadczenie rehabilitacyjne.

Dlatego w mojej opinii ZUS wyda decyzję odmowną właśnie ze względu na fakt, że Pani mąż podjął działalność zarobkową, która daje mu podstawę do ubezpieczenia chorobowego.

Zobacz również: Kiedy wypłata renty po komisji?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »