Przejście na wysoką rentę po mężu po 50. roku życia

Autor: Marta Handzlik

Dwa lata temu zmarł mój mąż – emerytowany żołnierz. Ja miałam wtedy niecałe 49 lat, a nasz syn – 17. Syn dostał po ojcu rentę rodzinną. Ja mam niewysoką pensję, ciężko mi utrzymać dom i spłacać kredyt. Czy mogę po ukończeniu 50 lat przejść na rentę po mężu (jest wysoka w porównaniu do mojej pensji)? Czy gdy przejdę na rentę to będę mogła pracować? Bardzo chciałabym zostać aktywna zawodowo.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście na wysoką rentę po mężu po 50. roku życia

Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej?

Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013r. poz. 1440, z późn. zm.) „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej”.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych wyżej.

Zobacz również: Przejęcie emerytury po śmierci męża

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki jakie musi spełnić wdowa żeby otrzymać rentę rodzinną?

Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku przysługuje wdowie i wdowcowi pod warunkiem osiągnięcia 50 lat życia, uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy lub sprawowania opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej. Wdowa, która nie spełnia tych warunków i nie ma niezbędnych źródeł utrzymania może uzyskać prawo do renty rodzinnej okresowej. Renta rodzinna okresowa jest jej wypłacana przez jeden rok od śmierci męża, a nawet do dwóch lat od śmierci męża, jeśli uczestniczy w szkoleniu w celu uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Nowelizacja przesądziła, że przepisy dotyczące renty okresowej będą miały zastosowanie również do wdowca, który nie spełnił warunków do renty rodzinnej, a nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania.

Wdowa (wdowiec) nabywa prawo do renty rodzinnej w razie osiągnięcia 50 lat lub gdy jest niezdolna do pracy w chwili śmierci męża (lub jeżeli warunki te zostaną spełnione nie później niż w ciągu 5 lat od daty jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci) albo gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci (wnuków, rodzeństwa) uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, w wieku do 16 lat (lub 18 – w razie uczęszczania dziecka do szkoły) bądź gdy opiekuje się dzieckiem (niezależnie od jego wieku) całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Obowiązująca od 1 stycznia 1999 r. ustawa emerytalna obniżyła wiek uprawniający wdowca do renty rodzinnej, ustalając go na poziomie identycznym jak dla wdów; przed tą datą wdowca obowiązywał warunek ukończenia 65 lat.

Osiąganie zarobków, w zależności od ich wysokości, może mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Zobacz również: Rozwód z winy męża a emerytura po nim

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy wysokość wypłacanej renty rodzinnej zależy od przychodu wdowy?

Jeżeli przychód rencisty nie przekroczy kwoty stanowiącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta wypłacana jest w pełnej wysokości. Przychód przekraczający te kwotę, ale niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, powoduje zmniejszenie renty. Natomiast przychód przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do renty.

Podsumowując – obecnie jeszcze spełnia Pani warunki niezbędne do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym mężu. Powinna więc Pani złożyć do ZUS stosowny wniosek (w terminie do 5 lat od śmierci męża lub osiągnięcia przez Pani syna 18. roku życia). Potem złożenie takiego wniosku będzie niemożliwe.

Otrzymując rentę, może Pani podjąć pracę – w zależności od uzyskanych przez Panią przychodów renta może być zmniejszona lub zawieszona do czasu, aż przychód się zmniejszy.

Zobacz również: Renta rodzinna po mężu a praca

Przykłady

 

Elżbieta i renta rodzinna
Elżbieta, mająca 52 lata, straciła męża, który był długoletnim pracownikiem sektora budowlanego. Zostawił po sobie dobrze zabezpieczoną rentę rodzinna, która była znacznie wyższa niż jej pensja z pracy na pół etatu w lokalnej bibliotece. Elżbieta zdecydowała się złożyć wniosek o rentę rodzinna po mężu, co pozwoliło jej na stabilizację finansową. Równocześnie kontynuowała pracę, jednak dzięki rentie mogła zmniejszyć liczbę godzin, co pozwoliło jej na więcej czasu dla siebie i realizację pasji związanych z literaturą.

 

Katarzyna i nowe rozdanie
Katarzyna, niegdyś nauczycielka z ponad 30-letnim stażem, po śmierci męża - emerytowanego górnika, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Po ukończeniu 50 lat, postanowiła ubiegać się o rentę rodzinna po mężu, która okazała się być kluczowym elementem umożliwiającym jej utrzymanie. Renta ta pozwoliła jej również na finansowanie kursów i szkoleń, dzięki czemu mogła rozpocząć pracę jako korepetytorka, co nie tylko przynosiło dodatkowe dochody, ale także dużo radości z pracy z młodzieżą.

 

Anna i działalność charytatywna

Anna, po śmierci męża, który przez wiele lat pracował jako inżynier, zdecydowała się na rentę rodzinna po ukończeniu 50. roku życia. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nie tylko mogła spokojnie żyć, ale również zaangażować się w działalność charytatywną. Renta pozwoliła jej na poświęcenie czasu na wolontariat w lokalnym hospicjum, co było jej długoletnim marzeniem. Anna uważała, że dzięki rentie może nie tylko zadbać o własne potrzeby, ale również pomagać innym.

Podsumowanie

 

Przejście na rentę rodzinną po mężu po 50. roku życia może być kluczowym elementem stabilizacji finansowej dla wdów. Umożliwia nie tylko zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych, ale także daje szansę na kontynuację aktywności zawodowej lub zaangażowanie się w pasje i działalność społeczną. Warto więc, znać swoje prawa i możliwości, które oferuje system ubezpieczeń społecznych, aby w pełni korzystać z przysługujących świadczeń.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu renty rodzinnej lub masz pytania dotyczące swoich praw? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci wsparcie i prowadzić przez cały proces krok po kroku. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »