Zwolnienie chorobowe u dwóch pracodawców

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Pracownik był zatrudniony w dwóch firmach. Jedno miejsce pracy było głównym miejscem pracy, gdzie pracownik był zatrudniony na pełen etat, a drugie miejsce pracy było na ćwierć etatu. W pewnym momencie pracownik zachorował, a L4 zostało dostarczone do głównego zakładu pracy, w związku z czym ZUS zaczął wypłacać zasiłek. Jednak drugi pracodawca nie został poinformowany o chorobie pracownika i nie zostało dostarczone L4 do drugiego pracodawcy i drugi pracodawca cały czas płacił składki za pracownika oraz wynagrodzenie. Czy ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego wypłacanego za okres L4 oraz czy istnieje możliwość wybrnięcia z tej sytuacji wynikającej z niewiedzy pracownika o dostarczeniu drugiego L4 drugiemu pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie chorobowe u dwóch pracodawców

Wykonywanie pracy zarobkowej u drugiego pracodawcy w czasie L-4

Zgodnie z Art. 17. ustawy zasiłkowej:

„1. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

3. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się w trybie określonym w art. 68”.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

Oznacza to, że będąc zatrudnionym u dwóch pracodawców, nie można u jednego pracować, a u drugiego chorować.

Jeżeli zasiłek chorobowy wypłacany jest przez ZUS, wówczas, w myśl przepisów art. 66, wstrzymuje się wypłatę zasiłku, a wypłacone już kwoty podlegają potrąceniu z należnych zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.

Zgodnie z treścią Wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r.. sygn. akt I UK 44/2005, „wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267) polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy”.

Jeśli pracownik otrzymywał wynagrodzenie, to znaczy, że świadczył pracę. A więc zasiłek może zostać odebrany i to słusznie. Niestety.

Wybrnąć można byłoby tylko w sytuacji, w której za okres zwolnienia u jednego pracodawcy u drugiego nie byłaby świadczona praca. I nie otrzymywałby wynagrodzenia. Nie ma innej opcji.

Zobacz również: Jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim w ciąży

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Nieporozumienie przy zgłaszaniu zwolnienia
Ania, pracująca na pełen etat jako specjalista ds. marketingu w firmie A oraz na część etatu jako copywriter w firmie B, zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie (L4). Poinformowała o tym fakcie firmę A, przekładając zwolnienie, jednak przez przypadek zapomniała zgłosić swoją nieobecność w firmie B. Przez cały okres zwolnienia firma B, nieświadoma sytuacji, wypłacała Ani wynagrodzenie oraz odprowadzała za nią składki. Gdy sprawa wyszła na jaw, ZUS zainicjował procedurę wyjaśniającą, mającą na celu ustalenie, czy Ania nie wykonywała pracy podczas zwolnienia lekarskiego dla firmy B.

 

Podwójne zatrudnienie i kontrola ZUS
Tomasz, inżynier zatrudniony na pełen etat w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz jako nauczyciel akademicki na ćwierć etatu, doznał wypadku, który wymagał długotrwałego leczenia. Jego zwolnienie lekarskie zostało dostarczone do głównego miejsca pracy, ale Tomasz nie poinformował o nim uczelni, ponieważ nie miał zaplanowanych żadnych zajęć w najbliższym czasie. Uczelnia kontynuowała wypłacanie wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Gdy ZUS przeprowadził rutynową kontrolę, wyszło na jaw, że Tomasz otrzymywał wynagrodzenie z obu miejsc pracy, co skomplikowało jego sytuację związaną z prawem do zasiłku chorobowego.

 

Błąd w komunikacji i konsekwencje
Ewa, pracująca na pełny etat jako kierownik projektu oraz na umowę-zlecenie jako grafik, musiała skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z powodu nagłej operacji. Informację o zwolnieniu przekazała swojemu głównemu pracodawcy, jednak przez nieporozumienie z działem kadr, informacja nie dotarła do drugiego pracodawcy, który kontynuował wypłatę wynagrodzenia. Gdy ZUS odkrył, że Ewa otrzymywała świadczenia chorobowe oraz wynagrodzenie z pracy, na której teoretycznie nie mogła pracować, została wezwana do wyjaśnienia sytuacji. Ewa musiała przedstawić dokumentację medyczną oraz wyjaśnić nieporozumienie, aby uniknąć konieczności zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Podsumowanie

 

Pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców i korzystający ze zwolnienia lekarskiego (L4) powinien pamiętać o dostarczeniu zaświadczenia do obu miejsc pracy, aby uniknąć komplikacji związanych z wypłatą zasiłku chorobowego. Zgodnie z prawem, ubezpieczony wykonujący pracę zarobkową podczas orzeczonej niezdolności do pracy traci prawo do zasiłku chorobowego. Niewłaściwe zarządzanie zwolnieniem lekarskim może prowadzić do konieczności zwrotu nienależnie pobranych świadczeń oraz innych konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych ze zwolnieniem lekarskim przy podwójnym zatrudnieniu? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism. Nasz zespół ekspertów zapewni Ci kompleksowe doradztwo, pomagając uniknąć pułapek prawnych i zabezpieczyć Twoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r.. sygn. akt I UK 44/2005

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »