Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Aneksowanie umowy zlecenia i otrzymanie zasiłku

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-05-28

Pracowałam w spółce na umowę-zlecenie, odnawianą dwa razy. Od maja 2013 r. przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, umowa zawarta była do końca lipca. Wystąpiłam do sądu pracy i zaproponowano nam, byśmy zawarli ugodę. Umowa miałaby być przedłużona do dnia porodu. Były odprowadzane za mnie składki chorobowe. Czy po zawarciu ugody i podpisaniu aneksu do umowy-zlecenia otrzymam zasiłek macierzyński na nowych zasadach?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zasiłek macierzyński przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

 1. pracownikom,
 2. członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
 3. osobom wykonującym pracę nakładczą,
 4. osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym, w tym osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej określonej przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457),
 5. osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
 6. osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 7. osobom odbywającym służbę zastępczą,
 8. duchownym.

Zleceniobiorca zasadniczo automatycznie nie zyskuje przywilejów gwarantowanych przez przepisy prawa pracy. Kobieta zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, chyba że strony ustalą w umowie taki zakres ochrony prawnej. Ten warunek został w Pani przypadku spełniony – jednak nie czyni to z Pani pracownika.

Przepisy prawa umożliwiły objęcie ochroną finansową także zleceniobiorcę (Pani z tego korzysta oczywiście na zasadach dobrowolności z racji odprowadzanej składki). Warunkiem wypłaty zasiłku jest:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 1. urodzeniu dziecka,
 2. przyjęciu na wychowanie dziecka w wieku do 7 lat lub w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia i wystąpieniu do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
 3. przyjęciu na wychowanie dziecka (w wieku jw.) w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Powyższe zdarzenia muszą jednak nastąpić w okresie ubezpieczenia chorobowego. Proszę więc zwrócić uwagę, że Pani ugoda dotyczy czasu (okresu), kiedy urodziła Pani dziecko, tj. przed wejściem nowych regulacji, które dotyczą dzieci urodzonych po 1 stycznia 2014 r. Stąd fakt zawarcia ugody w 2014 r. niczego w tym względzie zmienić nie może. Kryterium ustawowym jest bowiem data urodzenia dziecka, a nie rozstrzygnięcia sporu czy zawarcia ugody.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »