Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak informacji w sprawie toczącego się postępowania o przyznanie renty

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-27

Przebywałam na rencie chorobowej z ZUS-u od 1993 r. W 2014 roku uznano mnie za zdolną do pracy. W sądzie pracy biegły również nie przyznał mi renty, nie zgodziłam się z jego opinią i dosłałam do sądu dodatkowe badania. I od roku nie mam żadnej informacji z sądu. Nie wiem, co robić. Poza tym okazało się, że od czasu zabrania mi renty z ZUS podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom w KRUS-iw i muszę zapłacić zaległe składki. Czy mam o tym powiadomić sąd? Dodam, że choroba nie pozwala mi na podjęcie pracy, również w gospodarstwie rolnym.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wniesienie odwołania co do zasady wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że z jej treści wynika, że ma być wykonana natychmiast lub jej natychmiastowe wykonanie następuje z mocy ustawy.

Po wniesieniu odwołania organ rentowy ponownie analizuje przedmiot sprawy. W ciągu 30 dni od dnia wniesienia odwołania musi albo przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu albo, jeżeli uznaje odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W Pani przypadku ZUS nie uwzględnił odwołania i skierował sprawę do sadu- zgodnie z Pani odwołaniem.

Gdy przedmiot sprawy wymaga dowodu z opinii biegłego sądowego, powód zostaje wezwany do stawienia się w wyznaczonym miejscu i czasie na przedmiotowe badanie. Tak się stało i w Pani przypadku.

Następnie na tej podstawie biegły wydaje pisemną opinię, którą bezpośrednio wysyła do sądu. Z kolei sąd odpis opinii przesłał do Pani, wyznaczając jednocześnie termin do wniesienia ewentualnych zarzutów. Pani wysłała w tym momencie kolejna opinie lekarską, z którą sad musi się zapoznać.

Wszystko wskazuje więc na to, ze postepowanie przed sądem się rozpoczęło i nadal nie zakończyło. Niestety przepisy nie regulują jak długo takie postępowanie może trwać. Być może sąd skierował Pani dodatkową opinię do analizy przez kolejnego biegłego, a to są czasochłonne działania.

Jeśli chce się Pani dowiedzieć, na jakim etapie jest Pani sprawa, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sądu (albo zatelefonowanie do sekretariatu sądu), podanie numeru sprawy i spytanie, na jakim etapie postępowanie się znajduje.

Niestety nie jest Pani w stanie postępowania przyspieszyć.

Jeśli chodzi o KRUS, to może Pani złożyć oświadczenie, że nie wykonuje Pani pracy w gospodarstwie rolnym, a w Pani sprawie toczy się postepowanie odwoławcze dotyczące renty. Być może KRUS uchyli decyzję odnośnie podlegania przez Panią ubezpieczeniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »