Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak informacji w sprawie toczącego się postępowania o przyznanie renty

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-27

Przebywałam na rencie chorobowej z ZUS-u od 1993 r. W 2014 roku uznano mnie za zdolną do pracy. W sądzie pracy biegły również nie przyznał mi renty, nie zgodziłam się z jego opinią i dosłałam do sądu dodatkowe badania. I od roku nie mam żadnej informacji z sądu. Nie wiem, co robić. Poza tym okazało się, że od czasu zabrania mi renty z ZUS podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom w KRUS-iw i muszę zapłacić zaległe składki. Czy mam o tym powiadomić sąd? Dodam, że choroba nie pozwala mi na podjęcie pracy, również w gospodarstwie rolnym.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Wniesienie odwołania co do zasady wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że z jej treści wynika, że ma być wykonana natychmiast lub jej natychmiastowe wykonanie następuje z mocy ustawy.

Po wniesieniu odwołania organ rentowy ponownie analizuje przedmiot sprawy. W ciągu 30 dni od dnia wniesienia odwołania musi albo przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu albo, jeżeli uznaje odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W Pani przypadku ZUS nie uwzględnił odwołania i skierował sprawę do sadu- zgodnie z Pani odwołaniem.

Gdy przedmiot sprawy wymaga dowodu z opinii biegłego sądowego, powód zostaje wezwany do stawienia się w wyznaczonym miejscu i czasie na przedmiotowe badanie. Tak się stało i w Pani przypadku.

Następnie na tej podstawie biegły wydaje pisemną opinię, którą bezpośrednio wysyła do sądu. Z kolei sąd odpis opinii przesłał do Pani, wyznaczając jednocześnie termin do wniesienia ewentualnych zarzutów. Pani wysłała w tym momencie kolejna opinie lekarską, z którą sad musi się zapoznać.

Wszystko wskazuje więc na to, ze postepowanie przed sądem się rozpoczęło i nadal nie zakończyło. Niestety przepisy nie regulują jak długo takie postępowanie może trwać. Być może sąd skierował Pani dodatkową opinię do analizy przez kolejnego biegłego, a to są czasochłonne działania.

Jeśli chce się Pani dowiedzieć, na jakim etapie jest Pani sprawa, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sądu (albo zatelefonowanie do sekretariatu sądu), podanie numeru sprawy i spytanie, na jakim etapie postępowanie się znajduje.

Niestety nie jest Pani w stanie postępowania przyspieszyć.

Jeśli chodzi o KRUS, to może Pani złożyć oświadczenie, że nie wykonuje Pani pracy w gospodarstwie rolnym, a w Pani sprawie toczy się postepowanie odwoławcze dotyczące renty. Być może KRUS uchyli decyzję odnośnie podlegania przez Panią ubezpieczeniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Starania o rentę po zmarłej żonie

Miesiąc temu zmarła moja żona. Zostałem sam z dwojgiem dzieci w wieku szkolnym. Złożyłem wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną. Żona ma...

Przedłużenie renty rodzinnej studentce powtarzającej rok

Otrzymywałam rentę po zmarłym ojcu. W 2014 r. byłam już na III roku studiów licencjackich, ale nie udało mi się zdać sesji letniej. Postanowiłam, że...

Renta rodzinna a ukończenie studiów licencjackich

Jestem studentem trzeciego roku na studiach licencjackich. Mam 25 lat. W lipcu będę bronił pracę. Według decyzji ZUS mam przyznaną rentę rodzinną do 30...

Renta socjalna i renta rodzinna jako drugie świadczenie

Pobieram rentę socjalną ze względu na znaczną niepełnosprawność. Niepełnosprawność nabyłam trzy miesiące przed ukończeniem 18 lat. Zaznaczam, że...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »