Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak informacji w sprawie toczącego się postępowania o przyznanie renty

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-01-27

Przebywałam na rencie chorobowej z ZUS-u od 1993 r. W 2014 roku uznano mnie za zdolną do pracy. W sądzie pracy biegły również nie przyznał mi renty, nie zgodziłam się z jego opinią i dosłałam do sądu dodatkowe badania. I od roku nie mam żadnej informacji z sądu. Nie wiem, co robić. Poza tym okazało się, że od czasu zabrania mi renty z ZUS podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom w KRUS-iw i muszę zapłacić zaległe składki. Czy mam o tym powiadomić sąd? Dodam, że choroba nie pozwala mi na podjęcie pracy, również w gospodarstwie rolnym.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Wniesienie odwołania co do zasady wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że z jej treści wynika, że ma być wykonana natychmiast lub jej natychmiastowe wykonanie następuje z mocy ustawy.

Po wniesieniu odwołania organ rentowy ponownie analizuje przedmiot sprawy. W ciągu 30 dni od dnia wniesienia odwołania musi albo przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu albo, jeżeli uznaje odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W Pani przypadku ZUS nie uwzględnił odwołania i skierował sprawę do sadu- zgodnie z Pani odwołaniem.

Gdy przedmiot sprawy wymaga dowodu z opinii biegłego sądowego, powód zostaje wezwany do stawienia się w wyznaczonym miejscu i czasie na przedmiotowe badanie. Tak się stało i w Pani przypadku.

Następnie na tej podstawie biegły wydaje pisemną opinię, którą bezpośrednio wysyła do sądu. Z kolei sąd odpis opinii przesłał do Pani, wyznaczając jednocześnie termin do wniesienia ewentualnych zarzutów. Pani wysłała w tym momencie kolejna opinie lekarską, z którą sad musi się zapoznać.

Wszystko wskazuje więc na to, ze postepowanie przed sądem się rozpoczęło i nadal nie zakończyło. Niestety przepisy nie regulują jak długo takie postępowanie może trwać. Być może sąd skierował Pani dodatkową opinię do analizy przez kolejnego biegłego, a to są czasochłonne działania.

Jeśli chce się Pani dowiedzieć, na jakim etapie jest Pani sprawa, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sądu (albo zatelefonowanie do sekretariatu sądu), podanie numeru sprawy i spytanie, na jakim etapie postępowanie się znajduje.

Niestety nie jest Pani w stanie postępowania przyspieszyć.

Jeśli chodzi o KRUS, to może Pani złożyć oświadczenie, że nie wykonuje Pani pracy w gospodarstwie rolnym, a w Pani sprawie toczy się postepowanie odwoławcze dotyczące renty. Być może KRUS uchyli decyzję odnośnie podlegania przez Panią ubezpieczeniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »