Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Całkowita niezdolność do pracy a otrzymanie renty

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-06-18

Pobierałam rentę rodzinną po zmarłej mamie do 26. roku życia. W wieku 24 lat zachorowałam na depresję i zaczęłam się leczyć psychiatrycznie. Obecnie mam 35 lat i jakiś czas temu lekarz diagnozował u mnie schizofrenię, byłam także w szpitalu. Złożyłam wniosek do ZUS-u o rentę rodzinna. Lekarz orzecznik wydał decyzję, że jestem niezdolna do pracy, ale napisał, że całkowita niezdolność do pracy powstała od zeszłego roku (pobyt w szpitalu). a nie od rozpoczęcia leczenia (wtedy pobierałam rentę rodzinną i nie pracowałam ani też nie starałam się o takie orzeczenie). Czy obecnie otrzymam rentę, czy też ZUS odmówi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 65 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy”.

„Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2”.

Pani chciałaby otrzymać rentę w sytuacji opisanej w punkcie trzecim. Tutaj wymagane jest jednak, by niezdolność do pracy powstała w czasie, gdy miała Pani prawo do renty z samego faktu bycia dzieckiem lub dzieckiem uczącym się.

Tymczasem orzecznik uznał, że Pani niezdolność do pracy powstała dopiero od zeszłego roku. W takiej sytuacji ZUS na pewno odmówi Pani świadczenia. Trzeba pamiętać, że niezdolność do pracy nie jest tożsama z samym podjęciem leczenia na jakąś chorobę. Jeśli choroba jest przewlekła, to stan niezdolności do pracy może pojawić się na późniejszym etapie rozwoju choroby. Stąd możliwe jest takie, a nie inne orzeczenie lekarza orzecznika.

Oczywiście od orzeczenia takiego może się Pani odwołać. Najpierw, zgodnie z pouczeniem na orzeczeniu, do komisji lekarskiej ZUS, a potem, po negatywnej decyzji ZUS-u także do sądu, gdzie Pani ewentualna niezdolność do pracy i czas jej powstania ustali niezależny biegły, który nie jest orzecznikiem ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Spór z ZUS-em o rentę socjalną

Mam spór z ZUS-em o rentę socjalną. Boję się, że ZUS może odwołać się do sądu apelacyjnego – co wtedy zrobić? Obecnie mam pozytywną...

 

Świadczenie po śmierci męża-rencisty

Jestem na rencie od 27 lat (pobieram 1000 zł brutto). Rok temu w wieku 54 lat zmarł mój mąż – też rencista, ale pracujący zawodowo. Czy...

 

Czy po śmierci męża przysługuje renta lub emerytura?

Czy po śmierci męża (miał 61 lat) przysługuje mi jego renta lub emerytura, którą by otrzymywał? Ja mam 57 lat i jestem na wcześniejszej emeryturze....

 

Renta rodzinna w rodzinie zastępczej

Czy istnieje szansa, by córka będąca w rodzinie zastępczej otrzymała rentę rodzinną po moim  zmarłym mężu? Córkę wychowywaliśmy...

 

Wystąpienie do ZUS o przeliczenie renty rodzinnej po mężu

Zatrudniam na umowę-zlecenie panią, która pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu. Oczywiście umowa jest oskładkowana. Czy może ona wystąpić do ZUS...

 

Wspólność małżeńska jako warunek uzyskania renty rodzinnej

Moi rodzice 5 lat temu przeprowadzili rozdzielność majątkową, ale nie byli rozwiedzeni. Latem ubiegłego roku sprzedali ich wspólne mieszkanie i każde...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »