Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża a ZUS

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2015-01-21

Pracuję na umowę-zlecenie i umowę o dzieło dla jednego pracodawcy, w sumie z obu tych umów mam brutto 2500 zł. Umowy są podpisywane co miesiąc, jednak nie mam ciągłości, bo na przykład umowa zaczyna się 02.01 i kończy 30.01, a następna zaczyna się 03.02. Jestem w trzecim miesiącu w ciąży. Z tego co wiem mogę ubiegać się w ZUS o zasiłek macierzyński, jednak aby go otrzymać należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez okres 3 miesięcy. Bardzo proszę o informację, czy ubezpieczenie chorobowe może być odprowadzane jednocześnie od umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Czy nie stanowi problemu brak ciągłości tych umów?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Generalną zasadą jest, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko (art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). A zatem kobieta pracująca na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło nie ma prawa do urlopu, ale ma prawo do zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Osoba wykonująca umowę-zlecenie czy o dzieło, podobnie jak pracownicy, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem musi przystąpić do niego dobrowolnie. Wynika to z brzmienia art. 11 ust. 2 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wystarczy złożyć wniosek w kadrach. Objęcie ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku. Składki odprowadza pracodawca. Wynoszą 2,45 proc. pensji.

Jeżeli zatem poród nastąpi w trakcie trwania umowy-zlecenia, ubezpieczonej dobrowolnie przysługuje zasiłek macierzyński. Żeby zatem mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, trzeba urodzić dziecko „w czasie ubezpieczenia chorobowego”. Oznacza to, że poród musi nastąpić w okresie, kiedy trwa „oskładkowane” ubezpieczenie, i że składki powinny być opłacane w terminie. Nie jest wymagany żaden okres ubezpieczenia poprzedzający urodzenie dziecka, ponieważ prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast jeżeli został złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o objęcie zleceniobiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, lecz poród nastąpił po zakończeniu umowy-zlecenia, wówczas zasiłek macierzyński nie przysługuje.

Osoba wykonująca umowę-zlecenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego występuje z pisemnym wnioskiem do płatnika. Należy pamiętać, aby taki wniosek złożyć jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego oraz wskazać w nim datę, od której zamierza korzystać z zasiłku. Zleceniodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za wnioskowany przez ubezpieczonego okres.

Celem wypłaty zleceniobiorcy zasiłku macierzyńskiego należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • oświadczenie zleceniobiorcy, że zasiłek macierzyński nie został pobrany z innego tytułu.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy zasiłkowej miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jest on równy wymiarowi ustawowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ww. ustawy zasiłkowej).

Ważne: Przy zasiłku macierzyńskim nie obowiązuje okres wyczekiwania, wystarczy, że zleceniobiorca opłacał składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez jeden miesiąc i już ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jak z powyższego wynika, składka dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego winna być opłacona co najmniej za 1 pełny miesiąc przed porodem. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód z okresu poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpi poród. Musi być to przychód, od którego opłacona została składka na ubezpieczenie chorobowe. Przy czym uwzględnia się przychód uzyskany w nieprzerwanym ubezpieczeniu chorobowym, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Podstawę wypłaty zasiłku stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być jednak mniejsza niż 60% i nie większa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Zatem, w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego od umowy-zlecenia należy złożyć deklarację dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »