Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby wysokość zasiłku macierzyńskiego była wyższa?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-10-04

Pracuję w dwóch placówkach jednocześnie i zastanawiam się, jaki zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał. Pracuję w przedszkolu na umowę o pracę (tylko część etatu) oraz w poradni na umowę zlecenie. Proszę o radę, co zrobić, aby wysokość zasiłku macierzyńskiego była wyższa.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat
Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.) zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zasadą jest, że prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje z każdego stosunku pracy. Osoba, która jest zatrudniona u dwóch pracodawców, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch tytułów. Ma więc prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dwóch tytułów.

Przy czym, jeśli mamy do czynienia z umową o pracę i ze zleceniem, to to, czy zasiłek będzie przysługiwał z tytułu zlecenia zależeć będzie od tego, czy z tytułu umowy zlecenia opłaca Pani składkę chorobową.

Ubezpieczenie społeczne z dodatkowych tytułów, w tym umowy zlecenia, w przypadku pracownika, który ze stosunku pracy otrzymuje wyższe wynagrodzenie za pracę niż wynagrodzenie minimalne określone przepisami prawa, jest zawsze dobrowolne. Podobnie pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, o ile ma zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne, nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów niż umowa o pracę.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W Pani przypadku wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega oskładkowaniu także składką chorobową – a to oznacza, że otrzyma Pani dwa zasiłki macierzyńskie – z każdej umowy.

Zgodnie z art. 36 ustawy o świadczeniach podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Słowem – z każdej umowy do podstawy zostaną wzięte Pani zarobki za ostatnie 12 miesięcy. Jeśli zarobki wzrosną – wzrośnie też Pani zasiłek macierzyński. To w zasadzie jedyny sposób na uzyskanie wyższego zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Świadectwo pracy po rozwiązaniu umowy podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Od 28.11 przebywałam na zasiłku chorobowym, wykorzystałam 182 dni. Obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym do końca roku, wykorzystam łącznie 7...

Prowadzenie działalności i zatrudnienie w firmie męża a zasiłki w przypadku ciąży

Oboje z mężem prowadzimy działalności gospodarcze (każdy ma swoją firmę, usługi są identyczne). Jesteśmy architektami, ale prowadzimy też warsztaty...

Zakres uprawnień ZUS przy kontroli zasiłku opiekuńczego

Prowadzę działalność gospodarczą i w pewnych okresach korzystam z zasiłku opiekuńczego na dwoje dzieci. Kilka dni temu otrzymałam pismo...

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca?

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca? Tata ma pierwszą grupę, a mama ma drugi stopień niepełnosprawności.

Nienależnie pobrane świadczenie z ZUS

Moje pytanie dotyczy nienależnie pobranego świadczenia z ZUS. Jestem osobą pracującą zawodowo i równocześnie pobieram rentę rodzinną. Ostatnio...

Odmowna decyzja wypłaty zasiłku chorobowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu osiągnęłam wiek emerytalny, ale nie składałam jeszcze wniosku o emeryturę, normalnie opłacam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »