Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić po kontroli z ZUS-u?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-03-13

Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim 3. miesiąc (zwolnienie od neurologa, stan depresyjny). W tym tygodniu otrzymałem pismo od ZUS-u, że w zeszłym tygodniu przeprowadzona została kontrola w miejscu zamieszkania i urzędnik nie zastał nikogo. W ciągu 7 dni mam udzielić informacje o przyczynach mojej nieobecności, brak informacji skutkuje wstrzymaniem świadczeń chorobowych. Nie mieszkam pod wskazanym adresem, a jest to mój adres kontaktowy. Czy skierowanie takiej informacji do urzędu z podaniem adresu zamieszkania będzie wystarczające?  Jeżeli rodzaj choroby i jej zaszeregowanie nie wymaga ciągłego pobytu w domu/szpitalu, powoływanie się na nieobecność jest dopuszczalna?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie zasadne jest wskazanie, iż brak wymogu ciągłego pobytu w domu lub szpitalu nie pozbawia ZUS-u prawa do podnoszenia zarzutu nieobecności w „miejscu zamieszkania”.

W pierwszej kolejności ważne jest podkreślenie w piśmie do ZUS-u, że miejsce, w którym kontrola była przeprowadzona, nie jest Pańskim miejscem zamieszkania, lecz adresem dla doręczeń. Faktyczny miejsce zamieszkania znajduje się zupełnie w innym miejscu. Podnosząc taki zarzut, musi Pan liczyć się z tym, że ZUS zechce następną kontrolę przeprowadzić w nowym miejscu zamieszkania.

Po drugie dobrze byłoby, gdyby mógł Pan dołączyć do pisma wyjaśniającego jakiś dokument urzędowy lub inny (faktura, rachunek za jakąś usługę), z której wynikałoby, że Pana miejsce zamieszkania (faktyczne) jest inne niż miejsce, w którym kontrola była przeprowadzana. Jeżeli są świadkowie, którzy mogą powyższe potwierdzić, należy wskazać ich dane personalne. Należy bowiem zabezpieczyć się przed ewentualnym postępowaniem sądowym, by dane świadków były już znane na tym etapie, a nie na etapie postępowania sądowego. Wówczas bardzo często sąd może podnosić zrzut, że są to świadkowie „wskazani na potrzeby postępowania”, gdyby tak nie było, „strona wskazałaby ich dane już na etapie postępowania przed ZUS-em”.

Należałoby nadto zastanowić się, czy w dokumentacji od neurologa bądź innej są zalecenia w zakresie leczenia – np. spacery, przebywanie w otoczeniu ludzi itp. Jeżeli takie zalecenia się pojawiają, taka dokumentacja także winna być wskazana w piśmie i do niej dołączona. Jeżeli takich zaleceń nie ma, celem zabezpieczenia się na przyszłość, gdyby ZUS zechciał przeprowadzić kontrolę pod nowym adresem (w mojej ocenie jest to więcej aniżeli prawdopodobne), należy wskazać, iż w ramach terapii wchodzi Pan na spacery, stara się przebywać pomiędzy ludźmi, by stan depresyjny, w którym się Pan znalazł, nie pogłębiał się.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego

Byłam na zwolnieniu lekarskim i pracowałam w innej firmie na umowę zlecenie. ZUS dopatrzył się tego. Co mogę zrobić, aby uniknąć kary...

 

Postępowanie sprawdzające ZUS i wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące mojego ostatniego zatrudnienia i prawa do zasiłku chorobowego. Sprawdzają wiarygodności mojej umowy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »