Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić żeby, odzyskać utraconą emeryturę za jeden miesiąc?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-05-20

Wiek emerytalny osiągnęłam 4 lata temu. Dnia 12 września br. złożyłam w ZUS-ie wniosek o emeryturę. W dniu 21 września ZUS wydał decyzję o przyznaniu mi emerytury od miesiąca września. Moje zatrudnienie trwało do 25 września br. W dniu 1 października odebrałam od pracodawcy świadectwo pracy i dnia następnego dostarczyłam je do ZUS-u. Obecnie otrzymałam decyzję o ustaleniu wysokości i podjęciu wypłaty emerytury z dnia 17.10, która informuje, że przyznano mi emeryturę od miesiąca października. Co mam teraz zrobić, bo utraciłam emeryturę za jeden miesiąc?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

W przepisach emerytalnych prawo do emerytury nie jest tożsame z wypłatą emerytury. Nabyła Pani prawo do świadczenia, ZUS wydał decyzję, jednocześnie w decyzji jest zapewne informacja, że emerytura jest zawieszona do czasu przedłożenia świadectwa pracy

 

Emerytura Pani została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia na podstawie art. 103a ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zwanej dalej: ustawą). Z pewnością w pierwszej decyzji jest informacja, że podstawą podjęcia wypłaty emerytury jest przedłożenie stosownego świadectwa pracy. 

 

Wstrzymanie wypłaty świadczeń następuje, jeżeli powstaną okoliczności uzasadniające zawieszenie prawa do świadczeń lub ustanie tego prawa (art. 134 ust. 1 pkt 1 ustawy). Jedną z tych okoliczności określa art. 103a ustawy, który mówi, że „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”. W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu.

 

ZUS słusznie zawiesił Pani świadczenie na okres kontynuowania zatrudnienia i podjął na nowo po przedstawieniu świadectwa pracy.

 

Nie straciła Pani miesiąca emerytury, bowiem ZUS na nowo przeliczył Pani świadczenie, dodając do niego zgromadzone składki, waloryzację i dzieląc ponownie przez średnie dalsze trwanie życia. Zasadniczo więc nie straciła Pani. A ZUS postąpił prawidłowo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »