Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czerpanie z oszczędności przed przejściem na emeryturę

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2015-06-15

Mam 55 lat. Planuję zgromadzić tyle oszczędności, by przed przejściem na emeryturę być kilka lat bez zatrudnienia i pieniądze „na życie” czerpać właśnie z tych oszczędności. Czy możliwa jest taka przerwa w pracy, czy będę motem mógł – po osiągnięciu odpowiedniego wieku – normalnie przejść na emeryturę?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Przepisy ustawy z dnia ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440) stanowią, iż prawo do świadczenia emerytalno-rentowego uzależnione jest wyłącznie od spełnienia warunków ustawowych, czyli prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu określonego wieku i udowodnieniu okresów pracy.

Przy czym, odmiennie jak do niedawna, ustawodawca nie wymaga udowodnienia minimum stażowego. Wystarczy zatem nawet bardzo krótki okres podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, aby po ukończeniu stosownego dla danej osoby wieku, przejść na emeryturę.

Krótki staż będzie miał wpływ jedynie na wysokość świadczenia. Zatem aby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i zgromadzić w ZUS jakikolwiek kapitał. Dla prawa do emerytury nie ma znaczenia staż pracy.

Jeśli jednak tych przepracowanych lat jest zbyt mało, osoba nie dostanie emerytury minimalnej ani nie będzie mieć prawa do emerytury częściowej.

I tak, jeżeli po osiągnięciu wieku emerytalnego okaże się, że przysługująca emerytura jest niższa od minimalnej (obecnie 831 zł), zostanie podwyższona do tej kwoty, ale pod warunkiem, że emeryt udowodni wymagany staż:

  • 25 lat – mężczyzna,
  • 20 lat – kobieta, przy czym od 2014 r. liczba wymaganych lat stażu będzie rosnąć co roku o jeden rok (od 1 stycznia 2022 r. kobieta będzie musiała mieć 25 lat stażu ubezpieczenia, tak jak mężczyzna).

Prawo do emerytury częściowej (połowa kwoty emerytury) mają osoby, które nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego:

  • kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
  • mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Reasumując, żaden obecnie obowiązujący przepis prawa pracy ani przepis prawa ubezpieczeń społecznych – ustawy emerytalnej nie wymaga zachowania ciągłości zatrudnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »