Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czerpanie z oszczędności przed przejściem na emeryturę

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2015-06-15

Mam 55 lat. Planuję zgromadzić tyle oszczędności, by przed przejściem na emeryturę być kilka lat bez zatrudnienia i pieniądze „na życie” czerpać właśnie z tych oszczędności. Czy możliwa jest taka przerwa w pracy, czy będę motem mógł – po osiągnięciu odpowiedniego wieku – normalnie przejść na emeryturę?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Przepisy ustawy z dnia ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440) stanowią, iż prawo do świadczenia emerytalno-rentowego uzależnione jest wyłącznie od spełnienia warunków ustawowych, czyli prawo do emerytury przysługuje po osiągnięciu określonego wieku i udowodnieniu okresów pracy.

Przy czym, odmiennie jak do niedawna, ustawodawca nie wymaga udowodnienia minimum stażowego. Wystarczy zatem nawet bardzo krótki okres podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, aby po ukończeniu stosownego dla danej osoby wieku, przejść na emeryturę.

Krótki staż będzie miał wpływ jedynie na wysokość świadczenia. Zatem aby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i zgromadzić w ZUS jakikolwiek kapitał. Dla prawa do emerytury nie ma znaczenia staż pracy.

Jeśli jednak tych przepracowanych lat jest zbyt mało, osoba nie dostanie emerytury minimalnej ani nie będzie mieć prawa do emerytury częściowej.

I tak, jeżeli po osiągnięciu wieku emerytalnego okaże się, że przysługująca emerytura jest niższa od minimalnej (obecnie 831 zł), zostanie podwyższona do tej kwoty, ale pod warunkiem, że emeryt udowodni wymagany staż:

  • 25 lat – mężczyzna,
  • 20 lat – kobieta, przy czym od 2014 r. liczba wymaganych lat stażu będzie rosnąć co roku o jeden rok (od 1 stycznia 2022 r. kobieta będzie musiała mieć 25 lat stażu ubezpieczenia, tak jak mężczyzna).

Prawo do emerytury częściowej (połowa kwoty emerytury) mają osoby, które nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego:

  • kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
  • mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Reasumując, żaden obecnie obowiązujący przepis prawa pracy ani przepis prawa ubezpieczeń społecznych – ustawy emerytalnej nie wymaga zachowania ciągłości zatrudnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Świadczenie kompensacyjne czy wcześniejsza emerytura nauczycielska

Od 1984 roku pracuję jako nauczyciel na etacie w szkole. Powinnam przejść na emeryturę w kwietniu 2019 roku, ale nie ma dla...

Praca w zakładzie karnym jako księgowa

Złożyłam wniosek o emeryturę i ZUS nie uznał mi szczególnych warunków z tytułu wykonywania pracy w przywięziennym zakładzie pracy....

Wakacyjna praca w OHP a prawo do emerytury

Czy praca ucznia na wakacjach po roku 1975 według indywidualnej umowy, a także w wakacyjnym OHP może być uwzględniona przy ustalaniu prawa do...

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy?

W latach 1972-1974 posiadałem własne gospodarstwo rolne o pow. 0,52 ha, w którym prowadziłem produkcję roślinną. Jednocześnie uczyłem się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »