Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy do podstawy wliczą się nagrody z zeszłego roku?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-26

Od listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim / urlopie macierzyńskim / urlopie rodzicielskim. Mój pracodawca wypłaca nagrody półroczne uznaniowe, które w przypadku przyznania nie są pomniejszane z tytułu zwolnienia. Zasiłek jest liczony bez uwzględnienia nagród. Za półroczny w zeszłym roku otrzymałam nagrodę, później już nie. Czy w związku z tym podstawa zasiłku powinna uwzględniać nagrody z zeszłego roku? Czy ma tu zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców nie mających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania), zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

 

Z wyroku TK wyraźnie wynika, że jeśli za okres choroby dane świadczenie jest wypłacane mimo nieobecności w pracy – nie wlicza się go do podstawy zasiłków.

U Pani pracodawcy nagrody są wypłacane mimo nieobecności, jeśli pracodawca zdecyduje się je przyznać. To oznacza, że przy obliczaniu podstawy zasiłków nagrody te (premie) nie są uwzględniane.

Sam fakt, że obecnie pracodawca nie przyznał Pani nagrody uznaniowej (nie musi tego robić, gdyż jak sama nazwa wskazuje, jest to nagroda uznaniowa, a więc zależna od uznania pracodawcy), nie oznacza jeszcze, iż zmienił on zasady wypłacania nagrody w czasie nieobecności. Gdyby bowiem zechciał Pani taką nagrodę przyznać – otrzymałaby j   a Pani bez względu na to, czy byłaby Pani w pracy, czy nie.

Tutaj problemem nie jest to, czy nagroda ta jest wypłacana w czasie nieobecności, czy nie, ale to, czy pracodawca w ogóle taka nagrodę nieobecnemu pracownikowi przyzna. Pani taka nagroda nie została przyznana, wobec czego nie ma podstaw do przeliczania podstawy zasiłku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »