Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy do podstawy wliczą się nagrody z zeszłego roku?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-26

Od listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim / urlopie macierzyńskim / urlopie rodzicielskim. Mój pracodawca wypłaca nagrody półroczne uznaniowe, które w przypadku przyznania nie są pomniejszane z tytułu zwolnienia. Zasiłek jest liczony bez uwzględnienia nagród. Za półroczny w zeszłym roku otrzymałam nagrodę, później już nie. Czy w związku z tym podstawa zasiłku powinna uwzględniać nagrody z zeszłego roku? Czy ma tu zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców nie mających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania), zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

 

Z wyroku TK wyraźnie wynika, że jeśli za okres choroby dane świadczenie jest wypłacane mimo nieobecności w pracy – nie wlicza się go do podstawy zasiłków.

U Pani pracodawcy nagrody są wypłacane mimo nieobecności, jeśli pracodawca zdecyduje się je przyznać. To oznacza, że przy obliczaniu podstawy zasiłków nagrody te (premie) nie są uwzględniane.

Sam fakt, że obecnie pracodawca nie przyznał Pani nagrody uznaniowej (nie musi tego robić, gdyż jak sama nazwa wskazuje, jest to nagroda uznaniowa, a więc zależna od uznania pracodawcy), nie oznacza jeszcze, iż zmienił on zasady wypłacania nagrody w czasie nieobecności. Gdyby bowiem zechciał Pani taką nagrodę przyznać – otrzymałaby j   a Pani bez względu na to, czy byłaby Pani w pracy, czy nie.

Tutaj problemem nie jest to, czy nagroda ta jest wypłacana w czasie nieobecności, czy nie, ale to, czy pracodawca w ogóle taka nagrodę nieobecnemu pracownikowi przyzna. Pani taka nagroda nie została przyznana, wobec czego nie ma podstaw do przeliczania podstawy zasiłku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

6 listopada rozpoczęłam działalność gospodarczą i opłaciłam wysokie składki ZUS. W grudniu też zapłaciłam, lecz za połowę miesiąca, gdyż...

Czy mama na emeryturze ma prawo do świadczenia po tacie?

Mój tata zmarł 2 miesiące temu, wcześniej pobierał co miesiąc emeryturę. Czy moja mama, która ukończyła 50 lat i ma też swoją emeryturę, ma prawo...

Niemiecki lekarz a polskie zwolnienie chorobowe

Jestem zatrudniona w Polsce, mam też tu zameldowanie, własne mieszkanie. Obecnie jestem na macierzyńskim, które się kończy, a ja jestem...

Skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego

12 czerwca br. mija ostatni dzień zasiłku chorobowego z powodu leczenia się na depresję. Wnioskowałam o świadczenie rehabilitacyjne i przyznano...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »