Indywidualne porady prawne
Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-11-07
Do dnia 02.04 byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Stosunek pracy został rozwiązany od 03.04 za porozumieniem stron na mój wniosek. 3.04 podpisałem umowę-zlecenie z inną firmą na okres 3.04–30.04. Nie podpisywałem deklaracji o dobrowolnej składce chorobowej. Podczas pierwszego dnia pracy zasłabłem i nie mogę kontynuować zatrudnienia. Czy należy mi się zasiłek chorobowy pracując na umowę zlecenie? Czy gdyby umowa-zlecenie była zawarta np na czas 3–4.04 (tylko na dwa dni), jest jeszcze szansa na uzyskania zwolnienia na nipie pierwszego pracodawcy, czy też już w ogóle nie ma takiej możliwości?
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym na warunkach i w wysokości określonych ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale też wyjątkowo może być udzielany po ustaniu okresu objętego składką na ubezpieczenie.
W Pana przypadku należy rozpoznać sytuację ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego i jej wpływ na prawo do zasiłku chorobowego.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy tytułem ubezpieczenia chorobowego jest zatrudnienie lub inna działalność, których podjęcie rodzi obowiązek ubezpieczenia chorobowego lub uprawnienie do objęcia tym ubezpieczeniem na zasadach dobrowolności w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustaniem tytułu ubezpieczenia chorobowego będzie więc zaprzestanie zatrudnienia, działalności, a także ewentualne zaprzestanie dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z art. 7 ustawy „zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby”.
Na gruncie powołanej regulacji warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego jest łączne spełnianie czterech przesłanek:
Tak więc podjęcie przez Pana działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia objęcia obowiązkowo bądź dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym powoduje, że nie nabędzie Pan prawa do zasiłku chorobowego związanego z pierwszym pracodawcą.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):