Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pobierając emeryturę mogę podjąć pracę i odprowadzać składki ZUS

Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 2019-03-11

Czy mając wypracowaną pełna emeryturę i pobierając tę emeryturę, mogę podjąć pracę i ponownie odprowadzać składki do ZUS, tak aby po jakimś czasie mieć dwie emerytury?

Marta Wawrzyniak

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wyjaśnić, iż pobieranie dwóch emerytur jest okolicznością raczej wyjątkową. Taka sytuacja może mieć miejsce głównie w przypadku otrzymywania:

  • jednego świadczenia z Polski, drugiego z innego państwa, a więc w związku ze świadczeniem pracy za granicą oraz w kraju,
  • jednego świadczenia z ZUS-u, drugiego z KRUS-u, zatem w związku ze świadczeniem zarówno pracy rolniczej, jak i nierolniczej,
  • jednego świadczenia MSWiA, drugiego z ZUS-u, z uwagi na zatrudnienie w służbach mundurowych i poza nimi.

W przypadku natomiast, jeśli otrzymuje Pan emeryturę z ZUS-u i zamierza podjąć Pan zatrudnienie, w związku z którym będą odprowadzane składki do ZUS-u, to nie nabędzie Pan prawa do dwóch emerytur. Niemniej jednak praca podczas pobierania emerytury może spowodować podwyższenie uzyskiwanego dotychczas świadczenia. Powyższa sytuacja może mieć miejsce, jeżeli skorzysta Pan z instytucji przeliczenia emerytury przewidzianej przez przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z treścią art. 108. ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy: „jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę określoną w art. 24 lub 24a, emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość świadczenia ulega ponownemu ustaleniu w sposób określony w ust. 2”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odpowiadając bezpośrednio na zadane przez Pana pytanie, zdecydowanie może Pan podjąć pracę i ponownie odprowadzać składki ZUS-u, bez rezygnowania z pobierania emerytury. W dalszej kolejności możliwe jest złożenie wniosku do ZUS o przeliczenie otrzymywanej emerytury, uwzględniając podjęte późniejsze zatrudnienie. Złożenie przedmiotowego wniosku nie wiąże się z żadnym ryzykiem, gdyż zgodnie z art. 109. ust. 2 przywołanej ustawy: „jeżeli w wyniku ponownego ustalenia emerytura lub renta jest niższa, świadczenie przysługuje w dotychczasowej wysokości”.

Ponowne zatrudnienie może wpłynąć na zwiększenie pobieranej emerytury w dwojaki sposób:

  • poprzez doliczenie do stażu pracy dodatkowego okresu zatrudnienia,
  • poprzez wskazanie innego okresu do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.

Druga opcja jest szczególnie korzystna, jeżeli na emeryturze podejmuje pracę lepiej płatną niż ta wykonywaną przed rozpoczęciem pobierania świadczenia. Pozwolę sobie jeszcze dodać, iż wnioski o przeliczenie świadczenia można zgłaszać w trakcie trwania zatrudnienia, co powoduje systematyczne podwyższenie wypłacanej emerytury.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »