Indywidualne porady prawne
Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-08-05
W 2012 r. prowadziłem działalność gospodarczą, z tego też tytułu pozostały mi niespłacone składki ZUS. Czy po tym okresie składki te uległy przedawnieniu? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę wnieść zarzut przedawnienia? I czy w ogóle składki ZUS ulegają przedawnieniu?
Jak rozumiem, zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dotyczą roku 2012. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 24 ust. 4–6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. „należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne, z zastrzeżeniem ust. 5–6”.
Skutkiem przedawnienia jest to, że zobowiązanie wygasa i nie może być już dochodzone. Co ważne, organ ma obowiązek sam ustalić, czy doszło do przedawnienia. Zgodnie z powyższym termin przedawnienia należności z tytułu składek liczy się od upływu terminu wymagalności, który w relacjach płatnik składek ZUS następuje w terminie płatności, przypadając (w zależności od rodzaju płatnika) na 5., 10. lub 15. dzień następnego miesiąca.
Niestety termin przedawnienia należności z tytułu składek od momentu wejścia w życie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ulegał zmianom. W obecnym stanie prawnym na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 232, poz. 1378) z dniem 1 stycznia 2012 r. uległ skróceniu termin przedawnienia należności z tytułu składek z 10 do 5 lat. Przepisy przejściowe określały, iż do przedawnienia należności z tytułu składek, którego bieg rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2012 r., stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym tą ustawą, z tym że 5-letni bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia 1 stycznia 2012 r. Natomiast jeżeli przedawnienie rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 2012 r. nastąpiłoby zgodnie z przepisami dotychczasowymi wcześniej – przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.
W praktyce oznacza to, że najpóźniej 1 stycznia 2017 r. przedawniła się możliwość dochodzenia nieopłaconych składek za rok 2012 i lata wcześniejsze. Jak Pan pisał, zaległość powstała w 2012 r., więc w czasie, gdy termin przedawnienia wynosił – od 1 stycznia 2012 r. – 5 lat. Zgodnie z zasadami powyższymi przedawniły się należności z tytułu wymagalnych składek za miesiące styczeń– =grudzień 2012 r. oraz za styczeń–kwiecień 2013 r. Jeżeli zaś chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne za maj 2013 r., to obowiązek ich zapłaty przypadł w czerwcu 2013 r., a to oznacza, że roszczenie o ich zapłatę nie uległo jeszcze przedawnieniu. Jeżeli zgłosił Pan w ZUS-ie zakończenie działalności, to składki za późniejszy okres nie są naliczane.
Tak więc, reasumując, składki te uznać należy za przedawnione, pod warunkiem, że nie miały miejsca sytuacje powodujące przerwanie biegu przedawnienia:
ZUS może podjąć czynności zmierzające do przerwania biegu przedawnienia – wezwanie, wydanie decyzji w przedmiocie ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym lub w zakresie podstawy wymiaru składek, obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia.
Czy ZUS wystąpił do Pana z pismem wzywającym do uregulowania zaległych składek? Powinien Pan zgłosić wobec ZUS-u taki zarzut, jeżeli dostał Pan wezwanie do zapłaty nieuiszczonych składek. Co do składek wymagalnych w późniejszym terminie, to nie uległy one przedawnieniu. Jeżeli ZUS wydał decyzję o wysokości zadłużenia płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, należy złożyć od niej odwołanie, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia i wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):