Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę nadal chorować w świetle przepisów prawa pracy?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-12-30

Za miesiąc kończy mi się okres zasiłkowy 182 dni . W międzyczasie pojawiła się inna choroba i jestem umówiona z lekarzem innej specjalizacji na wizytę, na której ustalimy termin zabiegu (mam już skierowanie do szpitala), będzie kontynuacja zwolnienia. Czy mogę kontynuować zwolnienie po 182 dniach na to drugie schorzenie? Czy 2 dni przerwy miedzy zwolnieniami  (weekend) uprawniają mnie do tego? Czy muszę skorzystać z zasiłku chorobowego? Czy lekarz, który dotychczas mnie leczył i wystawiał zwolnienie, musi mi wystawić zaświadczenie o zakończonej chorobie i zdolności do pracy? Słowem: czy mogę nadal chorować w świetle przepisów prawa pracy i nie bać się o zwolnienie mnie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z zapisami ustawy zasiłkowej:

„Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

Wynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:

  1. w razie następujących po sobie bezpośrednio okresów niezdolności do pracy z powodu różnych chorób wlicza się wszystkie te okresy niezdolności do okresu zasiłkowego; jeśli jedną z tych chorób jest gruźlica, okres zasiłkowy wynosi 12 miesięcy;gdy między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni – okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa - następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego;
  2. bieg okresu zasiłkowego liczy się zawsze od początku, jeśli nowa niezdolność do pracy jest z innej przyczyny niż poprzednia i wystąpiła po przerwie co najmniej jednodniowej;
  3. do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania;
  4. do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które prawo do zasiłku utracono;
  5. do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy, za który przysługiwało prawo do wynagrodzenia gwarancyjnego; okresy prawa do wynagrodzenia gwarancyjnego wlicza się do okresu zasiłkowego na zasadach ogólnych - oznacza to, że 36 dzień niezdolności do pracy w toku może być zarówno pierwszym, jak i kolejnym dniem okresu zasiłkowego;
  6. jeżeli w całym okresie niezdolności do pracy przysługuje wyłącznie wynagrodzenie gwarancyjne (nauczyciele akademiccy, sędziowie i prokuratorzy), okres prawa do tego wynagrodzenia liczy się według zasad liczenia okresu zasiłkowego.

Rozróżnianie „nowej” i „tej samej” choroby jako kryterium liczenia okresu zasiłkowego jest instrumentem ustalania cechy czasowości (przemijalności) przeszkody w świadczeniu pracy. Natomiast „nowa” niezdolność do pracy nie musi oznaczać nowej choroby. Nową niezdolnością do pracy jest każdy zamknięty (objęty jednym zwolnieniem lekarskim) i nieprzerwany okres niezdolności do pracy bez względu na przyczynę (przyczyny), jaka ją spowodowała. Z nową niezdolnością do pracy może, ale nie musi, rozpocząć się bieg nowego okresu zasiłkowego. Zależy to od tego, czy przyczyną niezdolności jest inna, czy ta sama choroba. Inna choroba zawsze rozpoczyna nowy okres zasiłkowy. Natomiast inna choroba, która wystąpi w trakcie niezdolności do pracy (bez przerwy), nie powoduje rozpoczęcia biegu nowego okresu zasiłkowego. Reguła ta dotyczy także gruźlicy, a zatem w sytuacji następujących po sobie bezpośrednio niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą i inną chorobą, łączy się te okresy, w ramach 12-miesięcznego okresu zasiłkowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Powiązanie przez ustawę zasiłkową okresu zasiłkowego z nieprzerwaną niezdolnością do pracy, a nie tylko z tą samą chorobą, ma zapobiegać sytuacjom, w których pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, który był długo chory. Ochrona stosunku pracy połączona została bowiem z prawem do zasiłku chorobowego i gdyby pozostać przy konstrukcji okresu zasiłkowego związanego z jedną chorobą, to zwolnienie takiego pracownika byłoby bardzo utrudnione, bowiem każda nowa choroba rozpoczynałaby nowy okres zasiłkowy.

Istotna jest też sama choroba.

Niezdolność ową, zgodnie ze stanowiskiem judykatury, należało traktować jako wywołaną tą samą chorobą. Pojęcia bowiem „ta sama choroba” użytego w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie należy odnosić do tych samych numerów statystycznych, zgodnych z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, gdyż nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz o opis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu, który - choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne – stanowi tę samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2012 r., sygn. akt I BU 14/11).

Przerwa w weekend powinna wystarczyć, o ile niezdolność z powodu nowej choroby powstała po ustaniu niezdolności pierwszej. Jeśli bowiem istniała wcześniej – nie ma mowy o przerwie. Nie chodzi bowiem o datę zwolnienia lekarskiego, ale o powstanie choroby czyniącej Panią niezdolną do pracy.

Warto byłoby udać się do lekarza medycyny pracy, uzyskać zdolność do pracy i natychmiast udać się na kolejne zwolnienie. Lekarz prowadzący nie może Pani wystawić nic więcej poza zaświadczeniem o zakończeniu leczenia.

Może Pani wziąć urlop na żądanie, uzyskać zaświadczenie o zdolności do pracy, a potem zacząć nową chorobę.

Nowy okres zasiłkowy powoduje automatycznie powstanie prawa do zasiłku chorobowego na 182 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy dla nauczyciela

Jestem nauczycielem. W lipcu czeka mnie poważna operacja. Złożyłam podanie o przejście na emeryturę kompensacyjną od dnia 1 września, a teraz...

Zasiłek po utracie pracy a najem mieszkania rozliczany przez męża

Mamy z żoną wspólnotę majątkową. Wynajmujemy nasze mieszkanie, rozliczamy to ryczałtem. Od zeszłego roku całość kwoty przychodu rozliczam tylko ja....

Próg dochodowy dla zasiłku rodzinnego i świadczenia rodzinnego

Staram się o zasiłek rodzinny oraz o świadczenia rodzinne na pierwsze dziecko. Właśnie dostałam odmowę – przekroczenie progu dochodowego na...

Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu

Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Niestety koleżanka, którą zastępuję, wraca już niedługo do pracy (5...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »