Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy moja umowa czasowa zostanie przedłużona?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-03-20

Jestem zatrudniona na umowę o pracę do końca lutego 2014 r. Czy umowa mogłaby być przedłużona, jeśli na dzień jej rozwiązania będę w ciąży? Czy przysługiwać mi będzie zasiłek macierzyński? Dodam, że zatrudnia mnie uczelnia, ale na podstawie grantu.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zaznaczę na wstępie, że odpowiadam na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, przyjmując, że nie ulegną one zmianie*.

Rozumiem, że posiada Pani umowę o pracę na czas określony. Nie ma znaczenia, kto finansuje Pani wynagrodzenie, ale kto jest pracodawcą określonym w umowie o pracę.

Zasadniczo umowa o pracę – okresowa – w przypadku kobiety w ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Ale nie zawsze. Pracodawca nie musi również przedłużać umowy ciężarnej zatrudnionej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, jeżeli umowa taka uległyby rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży.

Tak więc jeśli Pani umowa kończy się w lutym 2014 roku, to w dniu zakończenia umowy musiałaby Pani być przynajmniej w trzecim miesiącu ciąży. Miesiąc ciąży to nie to samo, co miesiąc kalendarzowy. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PK 33/02, OSNP z 2004 r. nr 12, poz. 204), termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni), co oznacza, że obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie 12 tygodni ciąży.

Co do zasiłku, to celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres od dnia następnego po ustaniu zatrudnienia pracodawca powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oprócz zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3 oraz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka albo jego kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem, dodatkowo poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o udzielenie odpowiednich urlopów oraz informację o wysokości procentowej wypłacanego przez płatnika składek zasiłku macierzyńskiego, o ile informacja taka nie została zawarta w zaświadczeniu ZUS Z-3.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego (art. 29 ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Pracodawca nie udziela urlopu macierzyńskiego ani dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego poza okres zatrudnienia wynikający z umowy na czas określony. Jeżeli w trakcie takiej umowy pracownica urodzi dziecko, to po rozwiązaniu stosunku pracy ma jedynie prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres, w którym mogłaby korzystać z urlopu macierzyńskiego. Zasiłek wyniesie 80% podstawy wymiaru.

* Stan prawny z dnia 22.09.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zapadnięcie na inną chorobę po 182 dniach zwolnienia

Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 182 dniach choroby na inną chorobę, po upływie 14 dni od zakończenia leczenia? Złożyłam wniosek o zasiłek...

Najlepszy sposób na uzyskanie zasiłku

Moja żona jest w ciąży, termin porodu to maj 2014 r. Żona pracuje na umowy-zlecenia. W ZUS podpięta jest pod ubezpieczenie z mojej pracy. Jaki...

Z jakiego tytułu otrzymam zasiłek macierzyński?

Pracuję na umowę o pracę. Chcę również otworzyć swoją działalność. Jestem w ciąży, pewnie na jakiś czas przejdę na zwolnienie chorobowe,...

Lepiej wybrać dalsze prowadzenie działalności czy zatrudnienie na etat?

Od roku prowadzę działalność gospodarczą. Obecnie zaszłam w ciążę i zastanawiam się nad rozwiązaniem, które pozwoli mi otrzymać najwyższy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »