Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy możliwa jest rejestracja w PUP matki małego dziecka?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-03-28

Osoba będąca żoną właściciela nieruchomości rolnej, podlegająca ubezpieczeniom w KRUS, zamierza zarejestrować się jako osoba bezrobotna i podjąć zatrudnienie. Po upływie pół roku chce przejść na urlop wychowawczy (ma małe dziecko). Czy możliwa jest rejestracja takiej osoby w PUP i czy będzie otrzymywać z MOPS zasiłek w tytułu urlopu wychowawczego, przyjmując, że mąż nie osiąga dochodów na terenie RP?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 2 pkt d wyklucza jednoznacznie możliwość zarejestrowania jako bezrobotnego osoby objętej ubezpieczeniem KRUS z tytułu bycia rolnikiem lub domownikiem. Pani taki status posiada. Zazwyczaj w tej materii UP żądają przedłożenia z KRUS decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniu KRUS.

W aktualnym opisanym stanie faktycznym nie uzyska Pani statusu osoby bezrobotnej, bo zabrania tego wyżej wymieniony przepis ustawy. Pozostają więc tylko dwie możliwości zmiany:

  1. rezygnacja z ubezpieczenia w KRUS i rejestracja w PUP po otrzymaniu z KRUS decyzji o ustaniu ubezpieczenia domownika,
  2. uzyskanie statusu osoby poszukującej pracy – ale to nie to samo co bezrobotny, np. większość instytucji wsparcia rynku pracy polegająca na refinansowaniu wydatków pracodawcy na osobę zatrudnioną nie dotyczy osób zarejestrowanych jako osoby poszukujące pracy.

Proszę więc rozważyć te możliwości – zależnie od oczekiwanego efektu, bo aktualnie plany Pani są po prostu nierealne z uwagi na stan prawny.

Natomiast co do przejścia na zasiłek wychowawczy – wszystko jest legalne, tylko w wielu podobnych przypadkach ZUS wszczyna postepowanie, wykazując, iż w ich mniemaniu celem zatrudnienia było wyłącznie uzyskanie zasiłku – trudno więc przewidzieć, jak ZUS zareagowałby na planowany sposób przejścia na wychowawczy, tym bardziej, że chodzi o zatrudnienie bezrobotnego – domyślam się więc, że chodzi o refundowane stanowisko pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »