Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy ZUS może żądać zwrotu świadczenia po kilku latach?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-06-01

Dostałem z ZUS-u decyzję o zwrocie pieniędzy z L-4, które miałem w 2009 roku. W 2013 roku bylem u orzecznika ZUS, który mi wstrzymał wypłatę chorobowego za pięć dni. Czy ZUS może żądać zwrotu chorobowego po takim długim okresie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu.

Kwestię przedawnienia reguluje art. 84 ust. 3 tuj ustawy, zgodnie z którym nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, a w pozostałych przypadkach – za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata.

W opisanej przez Pana sprawie termin przedawnienia wynosi 3 lata, a sposób jego rozumienia i obliczania wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 maja 2012 r. (sygn. akt II PZ 1/12) – „ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia za 3 ostatnie lata, począwszy od dnia otrzymania ostatniej wypłaty. Żądanie to nie ulega przedawnieniu”.

Przedmiotowa uchwała została podjęta w powiększonym składzie. Sędziowie odpowiedzieli na pytanie prawne trzyosobowego składu sędziowskiego SN.

ZUS może więc dochodzić zwrotu chorobowego za 3 lata wstecz od wypłaty ostatniego świadczenia – zgodnie z uchwałą SN.

Z Pana pytania nie wynika jasno, czy ZUS domaga się zwrotu świadczenia, które było wypłacane w 2013 roku, czy w 2009. Jeśli tego pierwszego – okres przedawnienia jeszcze nie upłynął. Jeśli drugiego – może się Pan powoływać na przedawnienie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ciąża na urlopie wychowawczym a zasiłek chorobowy

Obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym i jestem w 6 tygodniu ciąży. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Chciałabym...

Odprawa pośmiertna po byłym mężu

Jak uzyskać odprawę pośmiertną dla syna po zmarłym ojcu oraz czy ja – była żona – również jestem uprawniona do otrzymania odprawy pośmiertnej?...

Czy i jak mogę wpłynąć na wysokość swojego zasiłku?

Prowadzę działalność gospodarczą od dwóch lat i obecnie jestem w ciąży. Chciałabym uzyskać możliwie jak najwyższe świadczenie z tytułu...

Kiedy podwyższyć składkę na ubezpieczenie chorobowe, aby móc pobierać większy zasiłek?

Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat, jestem w ciąży, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Termin porodu mam na połowę sierpnia....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »