Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Delegacja w czasie zwolnienia lekarskiego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-09-16

Pracodawca zażądał, żebym wyjechał na delegację w czasie zwolnienia lekarskiego. Według mnie jest to niezgodne z prawem, ale nie wiem, co na to ZUS?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat
Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat

Nie ma Pan ani obowiązku, ani prawa wykonywać jakiejkolwiek pracy w czasie zwolnienia lekarskiego.

ZUS może pozbawić Pana zasiłku za cały okres niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 66 ustawy wypłatę zasiłku wstrzymuje się, jeżeli prawo do zasiłku ustało albo okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało, a jeżeli świadczenie zostało pobrane nienależnie z winy ubezpieczonego lub wskutek okoliczności, o których mowa w art. 15-17 i art. 59 ust. 6 i 7, wypłacone kwoty podlegają potrąceniu z należnych ubezpieczonemu zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W myśl art. 84 ust. 1, osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu, wraz z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego, z uwzględnieniem ust. 11. Ustęp 2 cytowanego przepisu wyjaśnia, iż za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

1) świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

2) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm., zwanej dalej ustawą), zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Art. 17 ww. ustawy odnosi się do ubezpieczonego, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, a zatem – zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy – do osoby objętej ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z tym przepisem ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 cytowanej ustawy, to osobiste wykonywanie czynności będących elementem zatrudnienia lub prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej.

W żadnym wypadku nie powinien Pan wykonać polecenia pracodawcy, proszę odpowiedzieć mu pisemnie, e-mailem, że w okresie niezdolności do pracy nie może Pan wykonywać obowiązków pracowniczych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Powrót z wychowawczego a kolejna ciąża i zasiłek chorobowy

Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy mi się 18 marca br. Złożyłam wniosek o powrót do pracy z dniem 19 marca. W związku...

Czy muszę przepracować trzy miesiące przed skróceniem wychowawczego?

Jestem w ciąży, aktualnie jestem na urlopie wychowawczym. Do tej pory stosunki z szefową były dobre i przyjazne, do czasu kiedy zadzwoniłam...

Zakończenie zatrudnienia podczas macierzyńskiego

Od 4 miesięcy przebywam na urlopie macierzyńskim. Od początku wybrałam wariant urlopu macierzyńskiego razem z rodzicielskim, otrzymując przy tym 80%...

Zwolnienie lekarskie, urlop, inna choroba - czy ZUS uzna nowy okresu zasiłkowy?

Przez 182 dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim, po zwolnieniu byłam na urlopie wypoczynkowym. Powinnam po urlopie wrócić do pracy, ale znowu zachorowałam....

Prowadzenie działalności i zatrudnienie w firmie męża a zasiłki w przypadku ciąży

Oboje z mężem prowadzimy działalności gospodarcze (każdy ma swoją firmę, usługi są identyczne). Jesteśmy architektami, ale prowadzimy też warsztaty...

Zakres uprawnień ZUS przy kontroli zasiłku opiekuńczego

Prowadzę działalność gospodarczą i w pewnych okresach korzystam z zasiłku opiekuńczego na dwoje dzieci. Kilka dni temu otrzymałam pismo...

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca?

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca? Tata ma pierwszą grupę, a mama ma drugi stopień niepełnosprawności.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »