Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Do jakiego świadczenia mam prawo tuż przed emeryturą?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-02-14

Jestem na zwolnieniu lekarskim po zatrudnieniu ponad 35 lat w jednej firmie. Byłem zatrudniony na czas ściśle określony do 10 listopada 2017 r. W miesiącu marcu 2018 r. ukończę 65 lat i będę miał prawo do emerytury, na którą chcę przejść. Do jakiego świadczenia mam prawo tuż przed emeryturą? Czy mam teraz prawo do świadczenia wynikającego ze zwolnienia lekarskiego L4, w jakiej wysokości (i ewentualnego ograniczenia czasowego), czy też innego świadczenia, np. zasiłku przedemerytalnego? Kto o tym decyduje?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia przysługuje pracownikowi pod warunkami, które muszą być spełnione łącznie:

 

  1. niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia lub max 14 dni po ustaniu ubezpieczenia,

  2. niezdolność do pracy trwać będzie bez przerwy co najmniej 30 dni,

  3. niezdolność nie trwa dłużej łącznie niż 182 dni i max do dnia przyznania emerytury,

  4. nie ma Pan innego dochodu, nie kontynuuje działalności gospodarczej, nie podejmie innej pracy,

  5. nie postępuje Pan wbrew warunkom udzielenia zwolnienia – czyli nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem,

  6. nie pobiera Pan zasiłku dla bezrobotnych,

  7. nie podlega Pan pod KRUS.

 

Regulują to przepisy ustawy zasiłkowej:

 

„Art. 7. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego; 

2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

 

Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

 

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

 

Po ustaniu zatrudnienia wypłatę zasiłku przejmuje ZUS, a wysokość zasiłku ulega ograniczeniu kwotowemu. W przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).

 

Jeśli ma Pan niższy zasiłek, będzie Pan go otrzymywał w dotychczasowej kwocie. Do świadczenia przedemerytalnego nie ma Pan prawa, bo Pana umowa wygasła z upływem czasu. Nie spełnia Pani warunku rozwiązania umowy z przyczyn nieleżących po stronie pracownika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »