Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-29

Żona miała umowę o pracę do dnia porodu. Złożyła w niosek o zasiłek macierzyński, wpisując, że ja nie będę korzystał z urlopu rodzicielskiego. Po okresie 14 tygodni żona jednak ma dostać nową pracę, a resztę urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski mam wykorzystać ja. Czy ja jako ojciec, po 6 tygodniach urlopu macierzyńskiego mogę przejść na dodatkowy urlop macierzyński? Jaki procent zasiłku otrzymywałbym w tym okresie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 180 § 4 ustawy Kodeks pracy „pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:

1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;

2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową”.

Pracownica, która nie później niż 21 dni po porodzie złożyła pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, może dzielić się z ubezpieczonym – ojcem dziecka pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu przy uwzględnieniu zasad określonych w kodeksie pracy.

Ojciec dziecka, który przejmuje urlop, o który już wcześniej w całości wnioskowała matka dziecka, otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości (procentowej) takiej, jak otrzymywałaby go matka dziecka. 

Słowem – może Pan przejąc od matki dziecka dalszy urlop macierzyński i urlop rodzicielski i otrzymywać Pan będzie świadczenie zgodnie ze złożonym przez żonę wnioskiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zwolnienie chorobowe u dwóch pracodawców

Pracownik był zatrudniony w dwóch firmach. Jedno miejsce pracy było głównym miejscem pracy, gdzie pracownik był zatrudniony na pełen etat, a drugie...

Zakwestionowanie przez ZUS prawa do zasiłku

W zeszłym roku uległem wypadkowi w pracy, przez 182 dni byłem na zwolnieniu, następnie otrzymałem świadczenie. Po upływie 60 dni otrzymałem chorobowe....

Nawrót choroby i kolejne L4

Przebywałem na L4 przez 6 miesięcy, potem byłem na zasiłku rehabilitacyjnym kolejne pół roku. Wróciłem do pracy na krótko i zachorowałem na inną...

Wspólna opieka nad dzieckiem a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę firmę, 7 maja urodziłam dziecko. Do 13 sierpnia jestem na macierzyńskim, resztę macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przekazałam mężowi,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »