Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopłata od gminy za pobyt członka rodziny w DPS

Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-12

Moja babcia została umieszczona w DPS. Babcia ma dwóch synów: przychód jednego wynosi 1500 zł, a drugiego 1300 zł miesięcznie. Drugi jest nadto właścicielem gospodarstwa rolnego. Od dłuższego czasu starszy syn choruje i DPS ma o tym wiedzę (przedłożono dokumentację lekarską). Zadeklarowaliśmy dopłatę w kwotach 2 x po 540 zł plus oczywiście 70% tego, co otrzymuje babcia. Ośrodek pomocy społecznej twierdzi, że to za mało. Wyczytałem, że gdy zobowiązany choruje, to są przesłanki do tego, aby do pobytu dopłacał urząd gminy. Jak pokierować sprawą, aby rozwiązać nasz problem? Jakie pismo napisać i gdzie skierować? Z ustawy wynika, że urząd gminy musi dopłacić, a w rzeczywistości jest inaczej.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

W mojej ocenie szansę na dopłatę z gminy należy upatrywać po uprzednim, choćby częściowym, zwolnieniu z obowiązku zapłaty przez osoby zobowiązane. Zgodnie z art. 61 ww. ustawy obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

  1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi,
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
    – przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:

a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

2a. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.

2b. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a.

2c. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, art. 103 ust. 2, stosuje się odpowiednio.

3. W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 2a, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.

4. Dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych warsztatach.”

Mieszkaniec domu wnosi opłatę do kasy domu lub na jego rachunek bankowy. Za jego zgodą opłata może być potrącana z emerytury lub renty mieszkańca domu – przez właściwy organ emerytalno-rentowy, zgodnie z odrębnymi przepisami lub z zasiłku stałego mieszkańca domu – przez ośrodek pomocy społecznej dokonujący wypłaty świadczenia; opłatę za pobyt ośrodek pomocy społecznej przekazuje na rachunek bankowy domu pomocy społecznej.

W przypadku niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, MOPS sam ustali Państwa możliwości majątkowe poprzez urząd skarbowy. Po takim ustaleniu wyda decyzję wymiarową, którą następnie Państwu doręczy. Na decyzję będzie Państwu przysługiwał środek odwoławczy. Dopiero z chwilą, kiedy decyzja stanie się ostateczna, będzie możliwa egzekucja tegoż świadczenia.

Zobowiązanymi są zstępni, a zatem dzieci i wszyscy wnukowie. W mojej ocenie powinien Pan poinformować MOPS o innych także wnukach (o ile są), celem skierowania postępowania mającego na celu ustalenie nakładów na pobyt babci w DPS od każdego z zobowiązanych. MOPS jedynie może na skutek wniosku zobowiązanego zwolnić tegoż z takiego obowiązku. Istotna z punktu widzenia Pana i dzieci babci interesu jest treść przepisu art. 64 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeżeli wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce; występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

Organ ma jednak prawo, a nie obowiązek, zwolnić osobę upoważnioną do takiej opłaty.

W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 11 marca 2008 r., sygn. akt II SA/Bk 114/08, zgodnie z którym „organ rozpoznający prośbę o zwolnienie z odpłatności za pobyt w placówce, nie ma obowiązku przyznania zwolnienia, ale ma takie prawo. Fakultatywność orzeczenia o zwolnieniu z odpłatności zależna jest od sytuacji materialnej i rodzinnej osób zobowiązanych do opłat. Przypadki uprawniające do zwolnień zostały w przepisie wymienione jedynie przykładowo. Każdorazową decyzję rozstrzygającą o wniosku o przyznanie zwolnienia organ winien uzasadnić w sposób pozwalający prześledzić tok rozumowania organu i poznać kryteria podjęcia danej decyzji.”.

Zwolnienie jest możliwe jednak dopiero wówczas, gdy organ ustali wysokość dopłaty i osoby zobowiązane do jej dokonania. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. akt IV SA/GL 431/07: „Zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej może dotyczyć sytuacji, w której określona opłata została ustalona w sposób przewidziany przepisami prawa. Zwolnienie takie musi się, bowiem odnosić do skonkretyzowanego obowiązku strony.”.

Stosownie do art. 64 pkt 2 – osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można z tego zwolnić, w szczególności gdy występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych. W przepisie tym skumulowano, chyba zbędnie, zwrot wskazujący na przykładowy charakter przesłanki zwolnienia, jaką jest „uzasadniona okoliczność”; równocześnie posłużono się określeniami „w szczególności” oraz „zwłaszcza”.

Mimo że nie wynika to bezpośrednio z przepisów prawa, wykładnia systemowa prowadzi do wniosku, iż wydanie decyzji na podstawie art. 64 pkt 1-4 ww. ustawy leży w kompetencjach tego organu, który wcześniej był właściwy do wydania decyzji ustalającej opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej.

Jako podstawę w walce z organem wskazać należy na niemożność ponoszenia przez Państwa kosztów utrzymania babci. W tym miejscu do wniosku winne być dołączona dokumentacja, która będzie wskazywała na koszty Państwa utrzymania. Innymi słowy, każdy dokument, z którego wynika wysokość Państwa zobowiązania, winien być dołączony do wniosku.

Reasumując, gmina owszem może dopłacać, ale jedynie wówczas, jeżeli osoby zobowiązane do opłat zostaną zwolnione choćby w części, co doprowadzi do sytuacji, kiedy cała opłata nie będzie wniesiona, a jej uzupełnienie obciąży gminę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika samorządowego

W 1998 r. jako rolnik ze względu na zdrowie przeszłam na rentę z KRUS-u, a w 2007 – na emeryturę. Wcześniej, w latach 1966-70...

Mąż ubezpieczony w KRUS, żona na rencie socjalnej ZUS

Jako rolnik płacę ubezpieczenie w KRUS, natomiast żona ma stałą rentę socjalną wypłacaną z ZUS. Czy w tym przypadku żona ma obowiązek...

Dlaczego ZUS nie uznał pracy w szczególnych warunkach?

Przepracowałem 43 lata jako kierowca samochodów ciężarowym (powyżej 3,5 tony). Świadectwo o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach posiadam...

Dodatek kompensacyjny dla ofiar represji wojennych

Mój ojciec, mając 5 lat w 1942 r., był wysiedlony wraz z rodziną do innej miejscowości na okres do 1945 r. Obecnie ma 78 lat. Czy przysługuje mu do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »