Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziecko uczennicy i dorosłego mężczyzny posiadającego firmę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-08-15

16-letnia uczennica 3. klasy gimnazjum jest w ciąży. Ojcem dziecka jest pełnoletni mężczyzna posiadający firmę i opłacający składki ZUS. Czy ojcu dziecka z tytułu opłacania składek do ZUS będzie należało się jakieś świadczenie rodzicielskie poza 2-tygodniowym zasiłkiem ojcowskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 180 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracowników–ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek”.

Z powyższego przepisu wynika, że ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego (i rodzicielskiego) tylko wówczas, gdy z urlopu macierzyńskiego miała matka (a więc gdy była zatrudniona, albo prowadziła działalność gospodarcza).

Jeśli matka dziecka nie nabyła prawa do urlopu (bo nie była pracownicą), to ojcu dziecka – zgodnie z obecnym stanem prawnym także nie można udzielić urlopu – ani macierzyńskiego, ani rodzicielskiego.

Oczywiście jako pracownikowi, po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, będzie Panu przysługiwało prawo do urlopu wychowawczego (który jest niepłatny), jednak na żadne z dzieci urlop tak macierzyński, jak i rodzicielski przysługiwał Panu nie będzie.

Niestety prawo nie przyznaje w takiej sytuacji ojcu dziecka żadnej innej możliwości odpłatnego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »