Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziecko uczennicy i dorosłego mężczyzny posiadającego firmę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-08-15

16-letnia uczennica 3. klasy gimnazjum jest w ciąży. Ojcem dziecka jest pełnoletni mężczyzna posiadający firmę i opłacający składki ZUS. Czy ojcu dziecka z tytułu opłacania składek do ZUS będzie należało się jakieś świadczenie rodzicielskie poza 2-tygodniowym zasiłkiem ojcowskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 180 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracowników–ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek”.

Z powyższego przepisu wynika, że ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego (i rodzicielskiego) tylko wówczas, gdy z urlopu macierzyńskiego miała matka (a więc gdy była zatrudniona, albo prowadziła działalność gospodarcza).

Jeśli matka dziecka nie nabyła prawa do urlopu (bo nie była pracownicą), to ojcu dziecka – zgodnie z obecnym stanem prawnym także nie można udzielić urlopu – ani macierzyńskiego, ani rodzicielskiego.

Oczywiście jako pracownikowi, po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, będzie Panu przysługiwało prawo do urlopu wychowawczego (który jest niepłatny), jednak na żadne z dzieci urlop tak macierzyński, jak i rodzicielski przysługiwał Panu nie będzie.

Niestety prawo nie przyznaje w takiej sytuacji ojcu dziecka żadnej innej możliwości odpłatnego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Czy i jak mogę wpłynąć na wysokość swojego zasiłku?

Prowadzę działalność gospodarczą od dwóch lat i obecnie jestem w ciąży. Chciałabym uzyskać możliwie jak najwyższe świadczenie z tytułu...

 

Jeden dzień nieciągłości w zwolnieniu

Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Z powodu mojego niedopatrzenia ponowne zwolnienie jest wystawione tak, że brakuje 1 dnia do...

 

Emerytura w trakcie pobierania zasiłku chorobowego

W październiku zaczynam czas uprawniający do przejścia na emeryturę, jednocześnie pozostaję na zwolnieniu lekarskim i zasiłku chorobowym wypłacanym...

 

Okresy niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

W przyszłym tygodniu wracam do pracy po długim zwolnieniu lekarskim, które wyczerpało 182 dni. Za około miesiąc mam jednak zaplanowaną operację, która...

 

Podwyższenie ubezpieczenia z dwóch tytułów

Jestem zatrudniona na umowę o pracę, pobieram minimalne wynagrodzenie. Dodatkowo pracuje w innej formie na umowę o dzieło. Ponieważ zaszłam...

 

Świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne

Od kilku lat zajmuję się niepełnosprawnym od urodzenia bratem. Jestem jego faktycznym i prawnym opiekunem. Aktualnie otrzymuję tylko zasiłek dla opiekuna....

 

Dwa różne zwolnienia a zasiłek chorobowy

W trakcie wykonywania pracy zostałem pobity i byłem z tego powodu 2 tygodnie na zwolnieniu. Po miesiącu zostałem przewieziony karetką do szpitala...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »