Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura dla nauczyciela prowadzącego działalność gospodarczą

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-03-04

Spełniłem wszystkie warunki do przejścia na emeryturę z art. 88 KN (oprócz zwolnienia się z pracy). Od kilku lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie cały czas pracuję w szkole, w pełnym wymiarze godzin. Z dniem 31 sierpnia będę zwolniony z pracy na podstawie art. 20 KN. Czy prowadzenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą w odejściu na emeryturę z art. 88 KN? Kiedy powinienem złożyć wniosek o emeryturę do ZUS?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; dalej jako – Karta Nauczyciela):

– nauczyciele w rozumieniu art. 3 pkt 1 Karty Nauczyciela, mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze,

– nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych mający 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym,

mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 1a Karty Nauczyciela, nauczyciele spełniający warunki określone w ust. 1, mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy, w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7, tj.:

– całkowitej likwidacji szkoły lub częściowej, uniemożliwiającej dalsze zatrudnianie nauczyciela,

– zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela,

– wygaśnięcia z mocy prawa stosunku pracy nauczyciela, z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania przez niego w stanie nieczynnym,

– wygaśnięcia stosunku pracy z dniem odmowy podjęcia pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym.

Jeżeli zatem stosunek pracy został z Panem rozwiązany z powodu jednej z wyżej wymienionych przyczyn, nabywa Pan prawo do emerytury na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, z dniem rozwiązania stosunku pracy.

Wniosek może Pan złożyć przed 31 sierpnia, ale świadczenie i tak zostanie przyznane od 1 września po przedłożeniu świadectwa pracy.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie ma znaczenia. Może wpłynąć na zawieszenie emerytury w części lub całości, ale nie musi. W każdym razie nie wpływa w żaden sposób na prawo do emerytury nauczycielskiej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »