Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma w USA a emerytura w Polsce

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-04-06

Ukończyłem 65 lat i składam wniosek o emeryturę. Mieszkam tymczasowo w USA bez prawa stałego pobytu. Mam tam małą firmę i opłacam raz w roku podatek. Czy mogę dalej tak pracować i pobierać emeryturę w Polsce?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Praca czy działalność poza granicami RP nie koliduje z nabyciem prawa do emerytury. Może kolidować z samą wypłatą świadczenia. Jeśli prowadzi Pan jedynie działalność gospodarczą w USA, a nie jest pracownikiem, nie koliduje to także z wypłatą świadczenia.

 

Pracownik ubiegający się o emeryturę dla uzyskania prawa oraz wypłaty tego świadczenia nie musi likwidować ani zawieszać prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

 

Wskazany przepis dotyczy pracowników, od których ustawodawca wymaga rozwiązania stosunku pracy zawartego przed nabyciem uprawnień emerytalnych Bez wpływu na prawo do omawianego świadczenia pozostaje kontynuowanie prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ukończył Pan powszechny wiek emerytalny, nie obowiązują Pana także limity dochodu. Może Pan bez konsekwencji kontynuować działalność gospodarczą, pobierając świadczenie emerytalne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wliczenie pracy w gospodarstwie rodziców do lat pracy

Nabyłam już prawo do emerytury. W maju skończyłam 60 lat. Jeszcze pracuję. Mam problem. W latach od maja 1973 roku do września 1979 roku pracowałam...

Kiedy odejść na emeryturę, by było to korzystne?

Urodziłam się 29 stycznia 1958 roku. Po ukończeniu studiów nie podjęłam pracy zarobkowej. Wychowywałam trójkę dzieci. Krótko, 2 lata, prowadziłam...

Pobieranie emerytury wojskowej a prawo do emerytury cywilnej

Od 1990 r. pobieram emeryturę wojskową, od 1991 r. jestem urzędnikiem państwowym, w tym zatrudnionym przez 20 lat w administracji rządowej. Teraz,...

Urlop wychowawczy i macierzyński a kapitał początkowy

Czy płatny urlop wychowawczy w latach 1987 i 1988 oraz urlop macierzyński w 1986 r. wlicza się do naliczenia kapitału początkowego i wlicza...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »