Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile można dorobić na wcześniejszej emeryturze?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-06-19

Mąż jest na wcześniejszej emeryturze. Ie mąż może dorobić do swojej emerytury w nie swoim zakładzie pracy? Jest to emeryt z wcześniejszą emeryturą w warunkach szkodliwych w wieku 60 lat, jaka będzie dla niego zatem korzystniejsza umowa: umowa o pracę czy umowa o dzieło? Pragnę nadmienić, że mąż nie chce wstrzymania emerytury na czas pracy.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Jeśli Pani mąż nie osiągnął wieku ustawowego emerytalnego, jego zarobki podlegają ograniczeniom. Kwestie zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych regulują przepisy art. 103–106 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Zasadą jest, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega stosownemu zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jeżeli ich dochody wynoszą :

  • do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłacane jest całe świadczenie,
  • od 70% do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – świadczenie zmniejsza się o kwotę, o jaką osiągany przychód przekracza 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnych zmniejszeń ustalonych dla danego rodzaju świadczeń,
  • powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesza się wypłatę świadczenia.

Zgodnie z komunikatem prezesa GUS średnia płaca w czwartym kwartale 2015 roku wyniosła 4066,95 zł. W związku z tym od 1 czerwca 2016 roku emeryci mogą dorobić miesięcznie:

  • do 2927,10 zł zł brutto bez zmniejszenia świadczenia,
  • od 2927,10 zł do 5436,00 zł zł brutto – świadczenie zmniejszone o sumę przekroczenia 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • powyżej 5436,00 zł zł brutto – ZUS zawiesi świadczenie.

Umowa o dzieło nie powoduje powstania tytułu ubezpieczenia. Nie ogranicza wysokości dodatkowego dochodu. Ale i nie powiększy przyszłej emerytury i nie pozwoli jej przeliczyć.

Więc – albo dorabianie bez ograniczeń na umowie o dzieło, albo dorabianie z ograniczeniami, na umowę o pracę, zlecenie i doliczanie tego do emerytury.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »