Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak skutecznie sumować okresy pracy?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-16

Mam skończone 58 lat i w czerwcu zakład zwolni mnie z tytułu likwidacji stanowiska pracy (Orange Polska). W Orange pracuję nieprzerwanie od 1982 r., czyli przepracowałem 35 lat, przed rozpoczęciem pracy odbyłem 2-letnią zasadniczą służbę wojskową, a przed wojskiem uczyłem się w zasadniczej szkole zawodowej od 1973 do 76, a potem technikum od 1976 do 79 i w 1979 r. i po jego ukończeniu zostałem powołany do wojska. Mieszkałem z rodzicami, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Czy mógłbym doliczyć okres pomagania rodzicom na roli po 16. roku życia, czyli od 1974 do 1979 r., oraz po powrocie z wojska – od 1981 do 1982 do momentu podjęcia pracy w Orange w celu uzupełnienia okresów do 40 lat do uzyskania zasiłku przedemerytalnego? Jeżeli tak, to jak to zrobić skutecznie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasady wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy regulują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. 1990 r. Nr 54, poz. 310).

Zgodnie z art. 1 ustawy „ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  1. okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  2. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  3. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin”.

Z powyższego wynika, że aby mógł Pan wliczyć sobie pracę w gospodarstwie rolnym rodziców do stażu pracy (w okresach 1974–79 i 1981–82), musiałby Pan objąć to gospodarstwo od rodziców i prowadzić je potem na własny rachunek. Pan tego warunku nie spełnił, wobec czego nie może Pan uzupełnić sobie stażu o pracę w gospodarstwie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »