Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygaśnięcie umowy-zlecenia przed porodem a zasiłek macierzyński

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-07

Będąc w ciąży, byłam zatrudniona na umowę-zlecenie. Przed porodem (ok. 3 tygodnie) umowa wygasła. W ZUS-ie powiedziano mi, że uzyskać zasiłek macierzyński zakład pracy powinien zgłosić mnie po porodzie do ZUS-u. Pracodawca twierdzi, że nie miał takiego obowiązku. Nie chce mi też wystawić dokumentów o wysokości wynagrodzenia (potrzebne do wynagrodzenia). Poza tym dostałam jeszcze jedną wypłatę po rozwiązaniu umowy (za maj). Czy muszę ją zwrócić? Jak uzyskać zasiłek macierzyński i becikowe?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia nie korzysta z gwarancji prawnych związanych z rodzicielstwem przewidzianych w przepisach prawa pracy. Pracownikiem jest bowiem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Pani z pracodawcą miała zawartą umowę cywilnoprawną (umowę-zlecenie), w związku z czym nie była Pani pracownikiem w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, zatem nie znajduje bezpośredniego zastosowania gwarancja prawna ochrony stosunku pracy w okresie macierzyństwa określona w treści art. 177 K.p. Oznacza to, że pracodawca nie musiał przedłużać umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenia) do dnia porodu.

Skoro Pani umowa wygasła przed porodem – nie było podstaw, aby zgłaszać Panią do ubezpieczenia zdrowotnego i chorobowego, a tym samym skoro Pani nie była w dniu porodu ubezpieczona – nie ma Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego. Niestety z uwagi na fakt, że była to umowa-zlecenia, nie może Pani żądać od pracodawcy, aby Panią do takiego ubezpieczenia zgłosił.

Co do wynagrodzenia – jeśli zostało ono Pani wypłacone za maj, choć umowa już Panią z pracodawcą nie łączyła –a więc omyłkowo – to niestety musi Pani owo wynagrodzenie zwrócić. Jednocześnie z tytułu zakończenia umowy-zlecenia nie ma obowiązku wystawiania żadnych dokumentów- na przykład świadectwa pracy.

Co do wystawienia do becikowego zaświadczenia o wysokości dochodów – to zleceniodawca, czyli Pani pracodawca, powinien Pani wystawić, ewentualnie wystarczy, aby Pani przedstawiła umowę-zlecenia, z której powinno wynikać, jaki dochód Pani osiągnęła.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »