Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie zmiany należy zrobić w ZUS, by dostać duży macierzyński?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-05-14

Od kilku lat prowadzę działalność. Jestem w 5. miesiącu ciąży. Chcę podwyższyć składkę na ubezpieczenie chorobowe, mając na uwadze wysoki zasiłek macierzyński, który chciałabym otrzymać. Które składki mam zmienić? Jakich zmian dokonać w ZUS? Dodam, że niedawno zapłaciłam składki z opóźnieniem. Jak to wszystko załatwić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Istotne jest, czy zgłosiła się Pani ponownie do ubezpieczenia chorobowego. Samo terminowe opłacenie składki nie powoduje powstania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Nieopłacenie składki w terminie spowodowało automatyczne wykreślenie z ubezpieczenia chorobowego.

Należy ponownie dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli Pani to zrobiła – sprawa jest załatwiona, teraz wystarczy terminowo opłacać składki.

Obecnie powinna Pani zgłosić się do ubezpieczenia społecznego (chorobowego) z maksymalną składką – będzie Pani miała obliczony zasiłek tylko od dnia zgłoszenia zadeklarowanych składek-wysoki.

Ważne, aby mieć pełny miesiąc (nie 30 dni) opłacania składek wysokich, zanim przejdzie Pani na zasiłek macierzyński.

Zgodnie z art. 48 ustawy ubezpieczeniowej:

 

„1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2.Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 ust. 2–4, art. 38 ust. 1, art. 42, 43 i 46, z zastrzeżeniem art. 49 i 50”.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia (czyli po niepełnym miesiącu) chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek, czyli zależna od tytułu zgłoszenia do ubezpieczenia.

Nie może Pani zadeklarować innych składek na ubezpieczenie chorobowe, innych na społeczne. Od takiej składki, jaką zadeklaruje Pani w ZUS, będzie liczony Pani macierzyński. Wysokość zależy już tylko do Pani możliwości finansowych i oczywiście maksymalnej składki określonej w przepisach. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. wynosi 112 380 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Postępowanie prowadzone przez ZUS i niepełna dokumentacja

Od 5 miesięcy jestem zatrudniona w firmie X na umowę czasową. Jestem w ciąży, od kilku tygodni przebywam na L4. Mój pracodawca otrzymał z ZUS...

Jak uzyskać pomoc z opieki społecznej?

Moja mama ze względu na stan zdrowia od kilku lat nie pracuje, nie przyznano jej jednak renty. Mama ma przepracowane 30 lat pracy, ale emeryturę otrzyma dopiero...

Zasiłek chorobowy w ciąży i zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej

Moja żona nie pracuje, jest w drugim miesiącu ciąży. Ja pracuję na etacie i oprócz tego mam działalność gospodarczą, od której płacę tylko...

Umowa na zastępstwo a zasiłek macierzyński

Moja umowa o pracę na zastępstwo wygasa za 3 miesiące. Miesiąc temu urodziłam dziecko i aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Chcę jednak...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »