Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie zmiany należy zrobić w ZUS, by dostać duży macierzyński?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-05-14

Od kilku lat prowadzę działalność. Jestem w 5. miesiącu ciąży. Chcę podwyższyć składkę na ubezpieczenie chorobowe, mając na uwadze wysoki zasiłek macierzyński, który chciałabym otrzymać. Które składki mam zmienić? Jakich zmian dokonać w ZUS? Dodam, że niedawno zapłaciłam składki z opóźnieniem. Jak to wszystko załatwić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Istotne jest, czy zgłosiła się Pani ponownie do ubezpieczenia chorobowego. Samo terminowe opłacenie składki nie powoduje powstania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Nieopłacenie składki w terminie spowodowało automatyczne wykreślenie z ubezpieczenia chorobowego.

Należy ponownie dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli Pani to zrobiła – sprawa jest załatwiona, teraz wystarczy terminowo opłacać składki.

Obecnie powinna Pani zgłosić się do ubezpieczenia społecznego (chorobowego) z maksymalną składką – będzie Pani miała obliczony zasiłek tylko od dnia zgłoszenia zadeklarowanych składek-wysoki.

Ważne, aby mieć pełny miesiąc (nie 30 dni) opłacania składek wysokich, zanim przejdzie Pani na zasiłek macierzyński.

Zgodnie z art. 48 ustawy ubezpieczeniowej:

 

„1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2.Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 ust. 2–4, art. 38 ust. 1, art. 42, 43 i 46, z zastrzeżeniem art. 49 i 50”.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia (czyli po niepełnym miesiącu) chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek, czyli zależna od tytułu zgłoszenia do ubezpieczenia.

Nie może Pani zadeklarować innych składek na ubezpieczenie chorobowe, innych na społeczne. Od takiej składki, jaką zadeklaruje Pani w ZUS, będzie liczony Pani macierzyński. Wysokość zależy już tylko do Pani możliwości finansowych i oczywiście maksymalnej składki określonej w przepisach. Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. wynosi 112 380 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »