Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy nabędę prawo do emerytury?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-02-22

Przy ciągle zmieniających się przepisach dotyczących wieku przejścia na emeryturę nie wiem, od kiedy byłabym do niej upoważniona. Mój rocznik to 1959, obecnie pracuję na umowę na czas nieokreślony, z moim pracodawcą mogę rozwiązać umowę od zaraz – on zlikwiduje moje stanowisko pracy, abym mogła ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Z powodów rodzinnych zależy mi na zakończeniu pracy, w związku z tym proszę mi wyjaśnić, przez jak długi okres mogłabym otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, a następnie od kiedy byłabym uprawniona do przejścia na emeryturę. Nie wiem, czy to ma znaczenie dla otrzymania zasiłku i (lub) emerytury, ale dodatkowo jestem współwłaścicielem 2 hektarów ziemi rolnej.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z ciągle jeszcze obowiązującymi przepisami ze stycznie 2013 r. kobiety urodzone w 1959 r. mogą przechodzić na emeryturę w wieku 62 lat i 1-4 miesięcy (w zależności od miesiąca urodzenia). Pani ma obecnie 57 lat, więc do nabycia praw emerytalnych brakuje Pani co najmniej 5 lat.

Długość okresu, przez jaki można otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, wynosi:

  • 6 miesięcy – dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
  • 12 miesięcy – dla bezrobotnych:
    a) zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
    b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
    c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.

Generalnie mogłaby Pani otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych przez 12 miesięcy, jeśli ma Pani co najmniej 20-letni staż pracy. Jeśli nie – zasiłek może Pani otrzymywać jedynie przez 6 miesięcy. Pozostaje jednak kwestia posiadania gospodarstwa rolnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. d ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny nie może być właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm. ), o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.

Jeśli jest Pani współwłaścicielem 2 ha ziemi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa Pani udział nie przekracza 2 ha przeliczeniowych, a więc może Pani zarejestrować się jako bezrobotna i otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, ale po jego zakończeniu nie nabędzie Pani jeszcze prawa do emerytury, chyba że w międzyczasie zostaną zmienione przepisy o wieku emerytalnym.

Tak długo, jak długo przepisy dotyczące wieku emerytalnego nie są uchwalone, nie mogę udzielić odpowiedzi, czy będzie Pani musiała czekać na ukończenie 60 roku życia, czy będzie Pani mogła przejść na emeryturę wcześniej. Dopiero bowiem po zakończeniu prac nad ustawą i jej uchwaleniu można będzie określić, jakie przepisy będą miały do Pani zastosowanie.

Stan prawny z listopada 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »