Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy najlepiej odejść na emeryturę?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-09-25

Poproszę o wskazanie, kiedy powinnam najlepiej odejść na emeryturę. Prawa emerytalne nabywam 1.08.2017 r. Pracodawca zaproponował mi pracę do końca grudnia. Czy korzystnej będzie odejść z końcem sierpnia, czy też po zmianie ustawy z końcem roku 2017?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Jeśli nie jest Pani nauczycielką i nie skorzysta Pani z możliwości obliczenia emerytury na tzw. starych zasadach, to zasadniczo im dłużej Pani pracuje, tym więcej składek Pani uzbiera i tym wyższe będzie Pani świadczenie waloryzowane kwartalnie aż do dnia złożenia wniosku o emeryturę.

Pracując dłużej, a najkrócej pobierając emeryturę, otrzyma się zasadniczo od ZUS-u najwięcej pieniędzy – o ile oczywiście dożyje się odpowiednio długo, ale tego nie sposób przewidzieć. Świadczenie miesięczne będzie wyższe. Składki i kapitał są dzielone przez wskaźnik długości życia. Im później przechodzi się na świadczenie, tym tych miesięcy statystycznie jest mniej, a świadczenia miesięczne wyższe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy emerytalnej „emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 podstawa obliczania emerytury, waloryzacja przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust. 5 i art. 183”.

Proszę jedynie nie składać wniosku w czerwcu. Bowiem wówczas nie waloryzuje się kwartalnie składek, a jedynie rocznie. Wskaźnik waloryzacji za pierwszy kwartał każdego roku jest nawet kilka razy wyższy niż wskaźnik rocznej waloryzacji stanu konta emeryta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rekompensata przy braku prawa do wcześniejszej emerytury

Jestem rocznikiem 1950. Od 2012 r. byłem na wcześniejszej emeryturze ze względu na pracę w warunkach szczególnych*. Jednak od razu po jej przyznaniu...

Prawo do pieniędzy z emerytury po zmarłym mężu

Wdowa (moja partnerka) pobiera 85% emerytury zmarłego męża. Czy po zawarciu ze mną ślubu straci prawo do pieniędzy z emerytury po zmarłym mężu?

Jak przenieść składki emerytalne z Irlandii do Polski?

Pracuję razem z mężem w Irlandii. Mąż wypracował już sobie tutaj emeryturę, a mnie brakuje kilku lat pracy. Odprowadzałam oczywiście tutaj...

Emerytura na starych zasadach dla nauczyciela

Jestem nauczycielką z 35-letnim stażem pracy i 3-letnim okresem tzw. pasionki. Mam pytanie dotyczące emerytury na starych zasadach. Czy mogę się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »