Kiedy najszybciej mogę odejść na emeryturę?

Autor: Marta Handzlik

Kiedy będę mogła odejść na emeryturę, z jakiego przywileju mogę skorzystać, żeby odejść na wcześniejszą emeryturę? Mam 54 lata pracuję od 198 r. w KWB, natomiast od 1992 r. do 2009 r. na stanowisku w warunkach specjalnych. Później –stanowisko umysłowe. Byłam też przez 2 lata na urlopie wychowawczym (1987–1989).

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo do emerytury pomostowej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych emerytura pomostowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych przysługuje pracownikowi, po łącznym spełnieniu ustawowo określonych warunków. Z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może więc skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.

W chwili obecnej nie spełnia Pani warunku dotyczącego wieku, a dodatkowo od czerwca 2009 roku pracuje Pani na stanowisku umysłowym, które nie jest zaliczane do pracy w szczególnych warunkach. Nawet więc jeśli osiągnie Pani określony wiek, nie spełnia Pani jednego z wymaganych warunków, wiec wcześniejsza, pomostowa emerytura Pani nie będzie przysługiwała.

Urodziła się Pani w 1962 r., zatem na emeryturę - zgodnie z powszechnym wiekiem emerytalnym – może Pani przejść w wieku 63 lat i 1 do 4 miesięcy (w zależności od miesiąca urodzenia).

Zobacz również: Warunki przejścia na zasiłek przedemerytalny

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »