Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy następuje przedawnienie zaległości w ZUS?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-09

Mam stare długi w ZUS, od prawie 10 lat mieszkam za granicą, nie posiadam meldunku w Polsce. Dowiedziałem się, że ZUS poprzez policję usiłuje znaleźć moje miejsce zamieszkania. Nie bardzo wiem, co robić. Czytałem, że długi w ZUS przedawniają się po 10 latach. Najchętniej nic bym nie robił, tylko poczekał, aż minie te 10 lat, tylko nie wiem, od kiedy się je liczy. Co mi Państwo radzą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Najlepiej zadzwonić do dzielnicowego i zapytać, czego dotyczy sprawa. Mogę tu tylko gdybać, a przecież nie o to chodzi.

Jeśli ZUS prowadzi egzekucję, nieskuteczną, być może wniesiono sprawę o wyjawienie majątku, a wtedy, w przypadku braku stawiennictwa, policja na żądanie sądu ustala miejsce zamieszkania.

Może chodzi o wykroczenie związane z nieopłaceniem składki czy składek. Może toczy się postępowanie w tym zakresie i stąd wizyta policji.

Co do przedawnienia. Owszem, należności wobec ZUS przedawniają się z upływem 10 lat, ale o ile w ciągu tych 10 lat nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie egzekwowania należności, czyli wystawiony tytuł egzekucyjny, prowadzona egzekucja. 20 lipca 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które poszerzyły katalog zdarzeń zawieszających bieg terminu przedawnienia. Do art. 24 tejże ustawy dodano zdanie – „wydanie decyzji ustalającej obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, podstawę wymiaru składek lub obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia”.

Może być różnie, prawdopodobnie coś było prowadzone, ale to należałoby sprawdzić. Dopiero gdyby nie było takowego postępowania przez 10 lat – można mówić o przedawnieniu należności wobec ZUS. Od 2012 roku termin przedawnienia wynosi 5 lat. Liczony jest od 2012 r., a jeśli według starych przepisów – okres 10 lat minie wcześniej niż 2017 r. – to należności ulegają przedawnieniu z upływem korzystniejszego terminu.

Jeśli więc składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to 5-letni bieg przedawnienia zaczyna się od dnia 1 stycznia 2012 r. Jeśli zaś składki były wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej to przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »