Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-19

1 kwietnia zakończył mi się okres zasiłku chorobowego po 182 dniach choroby. W dniach 2-5 kwietnia przebywałam na urlopie, zaś 6 kwietnia przedstawiłam zwolnienie lekarskie na inną jednostkę chorobową. Jak powinna być wyliczona podstawa do wypłaty zasiłku? Czy zasiłek powinien wynosić tyle samo co z ostatniego zwolnienia np. z marca tego roku?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 43 ustawy dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 372) podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Trzymiesięczny termin, o którym mowa wyżej obejmuje pełne miesiące kalendarzowe.

Termin ten ustanowiony został dla obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę tę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę z okresu poprzedzającego powstanie prawa do zasiłku. Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest zawsze co najmniej raz w miesiącu i z reguły z dołu. Termin wyznaczony do korekty podstawy wymiaru świadczenia odpowiada zatem, co do zasady, trzem cyklom obrachunkowym wysokości wynagrodzenia.

Słowem – jeśli między poszczególnymi okresami pobierania zasiłku chorobowego (obecnie rozpoczęła Pani nowy okres zasiłkowy) nie wystąpiła przerwa, albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ZUS nie wylicza Pani podstawy zasiłku na nowo, tylko wciąż obowiązuje poprzednio wyliczona podstawa. Dlatego teraz Pani zasiłek będzie taki sam, jak zasiłek na przykład w marcu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest...

Kwalifikacja do zabiegu krótko po powrocie ze zwolnienia chorobowego

Mam pytanie związane z powrotem do pracy po 182 dniach choroby. Wróciłam do pracy, otrzymując zaświadczenie o zdolności do pracy. W obecnej...

Świadczenie macierzyńskie w kraju i za granicą

Czy mogę jednocześnie pobierać urlop macierzyński i rodzicielski przez 12 miesięcy w kraju i za granicą? Będąc zatrudniona za granicą (poza...

Zasiłek macierzyński po zmianach przepisów

Prowadzę od 5 lat działalność gospodarczą, ale nie opłacałam dobrowolnej składki. Interesuje mnie zasiłek macierzyński po zmianach przepisów. Jak...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »