Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kiepski stan zdrowia po 3 ciążach a dalsza praca

Autor: Marta Handzlik

Żona prowadzi własną działalność i pobiera zasiłek macierzyński, który ustaje w lipcu br. Niestety po 3 ciążach jej stan zdrowia jest kiepski. Myśli, co z dalszą pracą. Czy ma iść na L4 od razu po macierzyńskim? Czy ma zawiesić lub zamknąć działalność? Dodam, że póki co nie „łapiemy się” na potrójne 500+, bo żona miała wysoki zasiłek sprzed reformy ustawy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Jeśli Pana żona zaraz po macierzyńskim otrzyma zwolnienie lekarskie, to zasiłek chorobowy będzie liczony z tej samej podstawy, z jakiej liczony był zasiłek macierzyński.

Zgodnie z art. 43 podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Oznacza to, że jeśli Pana żona zaraz po macierzyńskim nie rozpocznie prowadzenia działalności i opłacania składki chorobowej przez co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (i dopiero od listopada nie przejdzie na zwolnienie lekarskie), ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy z tej samej podstawy co macierzyński. Słowem – jeśli podstawa ustalenia zasiłku była wysoka (jeszcze sprzed reform), to warto jednak korzystać ze zwolnienia od razu, bez przerwy.

Jeśli Pana żona rzeczywiście wymaga leczenia, moim zdaniem to rozwiązanie jest lepsze od zawieszenia czy zamknięcia działalności gospodarczej. Okres zasiłkowy wynosi bowiem aż 182 dni plus można otrzymać świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.

Zobacz również: Becikowe a rozdzielność majątkowa

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl