Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Żona prowadzi własną działalność i pobiera zasiłek macierzyński, który ustaje w lipcu br. Niestety po 3 ciążach jej stan zdrowia jest kiepski. Myśli, co z dalszą pracą. Czy ma iść na L4 od razu po macierzyńskim? Czy ma zawiesić lub zamknąć działalność? Dodam, że póki co nie „łapiemy się” na potrójne 500+, bo żona miała wysoki zasiłek sprzed reformy ustawy.
Jeśli Pana żona zaraz po macierzyńskim otrzyma zwolnienie lekarskie, to zasiłek chorobowy będzie liczony z tej samej podstawy, z jakiej liczony był zasiłek macierzyński.
Zgodnie z art. 43 podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Oznacza to, że jeśli Pana żona zaraz po macierzyńskim nie rozpocznie prowadzenia działalności i opłacania składki chorobowej przez co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (i dopiero od listopada nie przejdzie na zwolnienie lekarskie), ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy z tej samej podstawy co macierzyński. Słowem – jeśli podstawa ustalenia zasiłku była wysoka (jeszcze sprzed reform), to warto jednak korzystać ze zwolnienia od razu, bez przerwy.
Jeśli Pana żona rzeczywiście wymaga leczenia, moim zdaniem to rozwiązanie jest lepsze od zawieszenia czy zamknięcia działalności gospodarczej. Okres zasiłkowy wynosi bowiem aż 182 dni plus można otrzymać świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.
Zobacz również: Becikowe a rozdzielność majątkowa
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika