Autor: Marta Handzlik
Czy ponowne 182 dni zwolnienia (na inną jednostkę chorobową) przysługuje, jeśli pierwsze 182 dni było wzięte w okresie do 14 dni po rozwiązaniu umowę o pracę? Miałam zwolnienie do 06.10 niecałe 182 dni; chyba 17 dni ), 07–08 10 był weekend. Mam zwolnienie od 09.10 na inną jednostkę chorobową. Pani w ZUS-ie powiedziała mi, że lepiej, jakbym zgłosiła się z prośba o zasiłek rehabilitacyjny niż ze zwolnieniem z dwudniową przerwą (weekend). Co robić?
Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy:
Zobacz również: Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby
Oznacza to, że aby ZUS otworzył nowy okres zasiłkowy, musiałaby Pani zakończyć okres niezdolności do pracy. Samo przerwanie zwolnienia i rozpoczęcie nowej choroby nie zawsze gwarantuje, że ZUS uzna nowe zwolnienie za nowy okres zasiłkowy. Choroba ta (nowa) nie mogłaby być związana albo współistniejąca z poprzednią, poza tym ZUS coraz częściej staje na stanowisku, że samo zakończenie zwolnienia na weekend i nieuzyskanie zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy nie jest wystarczające do otworzenia nowego okresu zasiłkowego. Tak naprawdę bowiem nie odzyskała Pani zdolności do pracy, po prostu miała Pani weekend przerwy.
Poza tym nowy okres zasiłkowy miałby się rozpocząć po tym, jak Pani przestała podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu, a przepisy stanowią, że taką chorobę można uznać tylko, jeśli rozpocznie się w ciągu 14 dni i trzyma Pani (bez dnia przerwy) zwolnienie na co najmniej 30 dni. U Pani wystąpiły aż dwa dni przerwy, a Pani nie jest już ubezpieczona, więc ZUS ma całkowite prawo odmówić rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego. W tej sytuacji lepiej jest wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne.
Zobacz również: Ile trzeba przepracować żeby iść na L4?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika