Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje niezapłacenia składek dla pracowników

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-08-03

Miałem małą firmę przez kilka lat. Niestety w roku 2006 popadła ona w finansowe kłopoty, czego skutkiem było jej zamknięcie w roku 2007. Przez pięć miesięcy nie opłaciłem składek ZUS za pracowników, ponieważ nie miałem z czego. Miałem nadzieję, że zrobię to później, ale do tej pory nie stać mnie na to.  Z jakim miesiącem przedawniają się należności wobec ZUS-u? Czy jeżeli nie opłacę tych składek w tym terminie to znaczy, że za dany okres moi pracownicy stracą prawo do emerytury/renty? Czy są jeszcze jakieś istotne konsekwencje dla moich pracowników, po dziesięciu latach od rozwiązania umowy o pracę, które wiążą się z niezapłaconymi składkami ZUS?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia składek ZUS wynosi 5 lat od dnia, w którym upłynął termin ich płatności. Jeżeli zaległość powstała przed początkiem 2012 roku, bieg przedawnienia powinien być liczony również od 1 stycznia 2012 r. Od tej ogólnej reguły jest jednak wyjątek na korzyść podatników. Jeżeli przedawnienie dotyczy starych należności za składki sprzed 2012 r., które zgodnie z ówczesnymi przepisami przedawniłyby się wcześniej, niż w 2017 roku, wolno nadal stosować przedawnienie liczone na dawnych zasadach (10 lat).

W Pana przypadku składki zasadniczo przedawniałyby się w tym roku. O ile nie przerwano biegu przedawnienia. Każda czynność ZUS prowadząca do wyegzekwowania składek, egzekucja skarbowa przerywają termin przedawnienia. I biegnie od nowa.

Przyjmując więc, że jest tak, jak Pan mówi – okres przedawnienia biegnie i kończy się obecnie, a ZUS nie podejmował do tej pory żadnych działań, powinien Pan spokojnie przeczekać. Składki przedawniają się co miesiąc, zawsze od dnia wymagalności.

Pracownik z tego tytułu, że pracodawca nie opłaca składek do ZUS-u, nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To na płatniku składek, czyli pracodawcy spoczywa obowiązek, według zasad wynikających z przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Jeżeli płatnik nie realizuje obowiązku płacenia składek w terminie, podlega m.in. karze grzywny do 5000 zł.

Pracownikowi okres, za który nie zostały opłacone składki przez pracodawcę, zostanie zaliczony do ubezpieczenia społecznego. Może Pan skorzystać z układu ratalnego także na pracowników. Nowelizacja przewiduje taką ewentualność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zaległości w składkach zdrowotnych pracującego przedsiębiorcy

Pracowałem zawodowo i prowadziłem działalność gospodarczą. Nie płaciłem składek do ZUS od działalności gospodarczej. Po zakończeniu działalności...

Założenie nowej działalności a zaległe składki

Chciałbym założyć na nowo działalność gospodarczą. Kiedyś prowadziłem już jednoosobowa działalność gospodarczą, równocześnie pracując na pełny...

Sposób waloryzacji składek

Wniosek o emeryturę złożyłem w maju 2015. ZUS przyznał mi emeryturę od sierpnia, tj. od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy moje składki...

Jakie konsekwencje za niepłacone od lat składki ZUS z działalności?

Osoba z mojego otoczenia prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 18 lat. Dowiedziałem się niedawno, że świadomie przez cały ten okres nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »