Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje niezapłacenia składek dla pracowników

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-08-03

Miałem małą firmę przez kilka lat. Niestety w roku 2006 popadła ona w finansowe kłopoty, czego skutkiem było jej zamknięcie w roku 2007. Przez pięć miesięcy nie opłaciłem składek ZUS za pracowników, ponieważ nie miałem z czego. Miałem nadzieję, że zrobię to później, ale do tej pory nie stać mnie na to.  Z jakim miesiącem przedawniają się należności wobec ZUS-u? Czy jeżeli nie opłacę tych składek w tym terminie to znaczy, że za dany okres moi pracownicy stracą prawo do emerytury/renty? Czy są jeszcze jakieś istotne konsekwencje dla moich pracowników, po dziesięciu latach od rozwiązania umowy o pracę, które wiążą się z niezapłaconymi składkami ZUS?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia składek ZUS wynosi 5 lat od dnia, w którym upłynął termin ich płatności. Jeżeli zaległość powstała przed początkiem 2012 roku, bieg przedawnienia powinien być liczony również od 1 stycznia 2012 r. Od tej ogólnej reguły jest jednak wyjątek na korzyść podatników. Jeżeli przedawnienie dotyczy starych należności za składki sprzed 2012 r., które zgodnie z ówczesnymi przepisami przedawniłyby się wcześniej, niż w 2017 roku, wolno nadal stosować przedawnienie liczone na dawnych zasadach (10 lat).

W Pana przypadku składki zasadniczo przedawniałyby się w tym roku. O ile nie przerwano biegu przedawnienia. Każda czynność ZUS prowadząca do wyegzekwowania składek, egzekucja skarbowa przerywają termin przedawnienia. I biegnie od nowa.

Przyjmując więc, że jest tak, jak Pan mówi – okres przedawnienia biegnie i kończy się obecnie, a ZUS nie podejmował do tej pory żadnych działań, powinien Pan spokojnie przeczekać. Składki przedawniają się co miesiąc, zawsze od dnia wymagalności.

Pracownik z tego tytułu, że pracodawca nie opłaca składek do ZUS-u, nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To na płatniku składek, czyli pracodawcy spoczywa obowiązek, według zasad wynikających z przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Jeżeli płatnik nie realizuje obowiązku płacenia składek w terminie, podlega m.in. karze grzywny do 5000 zł.

Pracownikowi okres, za który nie zostały opłacone składki przez pracodawcę, zostanie zaliczony do ubezpieczenia społecznego. Może Pan skorzystać z układu ratalnego także na pracowników. Nowelizacja przewiduje taką ewentualność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »