Kategoria: Kontrola

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontrola ZUS-u w firmie i darowizna mieszkania

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2015-01-18

Obecnie w mojej firmie trwa kontrola ZUS. Chciałbym zrobić darowiznę mojego mieszkania na rzecz syna. Nie wiem, jaki będzie wynik kontroli, ale zapewne zapłacę pewne należności. Czy gdybym nie mógł ich pokryć, ZUS będzie mógł skorzystać ze skargi paulińskiej i mieszkanie byłoby zagrożone?

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Co do zasady skarga pauliańska ma zastosowanie w sytuacji, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową. Wtedy każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Teoretycznie więc w chwili dokonywania danej czynności powinna istnieć wierzytelność.

Kodeks cywilny przewiduje jednak, że „przepisy artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała” (art. 530).

Przepis ten powoduje, że wierzyciel ma prawo skorzystania ze skargi pauliańskiej nawet w sytuacji, gdy w chwili dokonywania czynności nie był jeszcze wierzycielem faktycznym, a jedynie hipotetycznym.

ZUS jako instytucja jest takim samym wierzycielem jak każda inna osoba lub Skarb Państwa. Przysługuje mu prawo skorzystania ze skargi pauliańskiej.

Istotne znaczenie ma wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2010 r. (sygn. akt II CSK 227/10), w którym stwierdzono, że skarga paulińska chroniąca wierzycieli przed wyzbywaniem majątku przez dłużników w celu uniemożliwienia egzekucji przysługuje również wierzycielom należności publicznoprawnych, a zatem podatków, składek ZUS itp.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2000 r określa, że sprawa cywilna może dotyczyć również należności, jeżeli ich źródłem jest decyzja administracyjna – co otworzyło ZUS-owi drogę do stosowania skargi pauliańskiej.

W opisanej przez Pana sytuacji obecnie nie jest jeszcze Pan dłużnikiem ZUS a ZUS nie jest Pana wierzycielem.

Przewiduje Pan jednak, że ZUS może stać się Pana wierzycielem. Ma więc obecnie pozycję przyszłego wierzyciela. Pan sobie z tego zdaje sprawę.

Darowizna stawia Pana od razu na przegranej pozycji. ZUS będzie miał prawo skorzystania ze skargi pauliańskiej. Zależnie od Pana sytuacji majątkowej może ona okazać się skuteczna.

Gdyby sprzedał Pan mieszkanie, wtedy ZUS musiałby udowodnić w sądzie, że nabywca (syn) wiedział o zamiarze pokrzywdzenia przez Pana przyszłego wierzyciela (ZUS-u). Przy braku udowodnienia ewentualne powództwo ZUS byłoby oddalone.

Oczywiście, gdyby ZUS nie skorzystał ze skargi pauliańskiej w okresie 5 lat od dnia dokonania czynności prawnej z mieszkaniem (zbycie, darowizna) – wtedy mieszkanie byłoby bezpieczne.

Wskażę, że aby z niej skorzystać, ZUS musiałby mieć wiedzę o tym, że miał Pan mieszkanie i je zbył, kiedy, w jakiej formie. O ile nie wie tego teraz, o tyle mógłby to uzyskać w drodze wyjawienia majątku (wskazuje się tam zbycie majątku w okresie ostatnich 5 lat).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »