Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystne rozwiązanie kwestii zasiłku macierzyńskiego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-02-04

Od roku prowadzę działalność gospodarczą, płacę preferencyjne składki ZUS. Obecnie zaszłam w ciążę. Jakie jest w tej sytuacji korzystne rozwiązanie kwestii zasiłku macierzyńskiego? Dalej prowadzić firmę, czy szukać pracy na etat?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jeżeli są objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego (także do zasiłków chorobowego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego).

Świadczenia te przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, zwanym ubezpieczeniem chorobowym, określonym przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Do kręgu tych osób zalicza się m.in. osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym jako prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące. Zgodnie z art. 14 ustawy systemowej „objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony”.

Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą jest przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku, gdy ubezpieczenie trwało krócej, za podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętny miesięczny przychód za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia z faktycznego okresu ubezpieczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „przychód to kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe”.

Ubezpieczona może zadeklarować kwotę podstawy wymiaru składek i zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II UZP 1/10) ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą systemową.

Taka decyzja SN powoduje, że jeśli Pani zadeklaruje odprowadzanie składek od najwyższej podstawy, będzie Pani miała po 3 miesiącach ich odprowadzania prawo do najwyższego zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli po urodzeniu dziecka nadal chce Pani prowadzić działalność, nie narazi się Pani na kontrole ZUS i oskarżenia o próbę wyłudzenia najwyższych świadczeń.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zapadnięcie na inną chorobę po 182 dniach zwolnienia

Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 182 dniach choroby na inną chorobę, po upływie 14 dni od zakończenia leczenia? Złożyłam wniosek o zasiłek...

Choroba w ostatnim tygodniu zatrudnienia a zasiłek

Prowadząc firmę, zostałem zatrudniony na umowę o pracę. W ostatnim tygodniu zatrudnienia poszedłem na zwolnienie, a ZUS odmówił mi wypłaty...

Zabieg medyczny podczas zasiłku macierzyńskiego

Od pół roku przebywam na zasiłku macierzyńskim, a moja umowa o pracę skończyła się już 5 miesięcy temu. Niebawem czeka mnie zabieg medyczny. Czy...

Zarejestrowanie się do ubezpieczenia chorobowego tuż przed porodem

Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, w lutym jest termin rozwiązania. W wyniku nieporozumienia wypisałam się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »