Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-02-07

Pracując na umowę o pracę, równocześnie prowadziłem działalność gospodarczą, opłacając tylko składkę zdrowotną. 6 stycznia br. skończyła mi się umowa o pracę. Działalność została zawieszona 10 stycznia. Od 4 stycznia przebywam na L4 i od tego dnia faktycznie nie prowadziłem już działalności. Czy przysługuje mi prawo do zasiłku chorobowego z tytułu umowy o pracę? ZUS kwestionuje prawo do zasiłku, twierdząc, że zawieszenie działalności nastąpiło 2 dni po zakończeniu umowy o pracę i powinienem się zgłosić do obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego po ustaniu umowy o pracę i zasiłek należałby się ewentualnie z tytułu prowadzenia działalności. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

ZUS niestety ma rację. Oczywiście jeśli Pan się z tą decyzją nie zgadza – pozostaje Panu odwołanie do sądu.

Zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

  • pracownikami,
  • osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Jeśli, obok prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej, dana osoba posiada jeszcze inny tytuł ubezpieczeniowy, powstaje zbieg tych tytułów. W takiej sytuacji zgodnie z art. 9 ustawy, jeżeli spełni ona jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu stosunku pracy może ona być z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej objęta dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (w praktyce oznacza to niepodleganie ubezpieczeniom).

Jednakże w sytuacji, gdy stosunek pracy wygasa (rozwiązuje się), osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do opłacania wszystkich składek właśnie z tytułu działalności – gdyż staje się ona dla tej osoby tytułem ubezpieczeniowym. I nie ma przy tym znaczenia przebywanie na zwolnieniu lekarskim po zakończeniu stosunku pracy, gdyż takie zwolnienie lekarskie nie jest tytułem ubezpieczenia.

Z kolei zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. A więc w Pana przypadku od 10 stycznia.

Oznacza to, że skoro umowa o pracę zakończyła się 6 stycznia, to od dnia następnego powinien Pan był opłacić składki z tytułu działalności gospodarczej i z tego tytułu ewentualnie otrzymać zasiłek chorobowy. Nie uczynił Pan tego, należy więc przyjąć, że zasiłek chorobowy się Panu nie należy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wspólna opieka nad dzieckiem a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę firmę, 7 maja urodziłam dziecko. Do 13 sierpnia jestem na macierzyńskim, resztę macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przekazałam mężowi,...

Umowa-zlecenie podczas urlopu wychowawczego i kolejna ciąża

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na niepełny etat przebywa na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu jest podpisana z nim...

Świadczenie na mamę po udarze mózgu

Mamy problem wspólnie z rodzeństwem. Od 3 miesięcy nasz ojciec przebywa w szpitalu. Nie wiadomo, jak długo pożyje. Problem jest o tyle duży,...

Zwolnienie lekarskie przerywane opieką na chore dziecko

Przebywam już 162 dni na zwolnieniu lekarskim. Nie jest ciągłe, gdy jest przerywane opieką na dziecko. Wykorzystałam też 20 dni urlopu. Złożyłam pisma...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »