Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-02-07

Pracując na umowę o pracę, równocześnie prowadziłem działalność gospodarczą, opłacając tylko składkę zdrowotną. 6 stycznia br. skończyła mi się umowa o pracę. Działalność została zawieszona 10 stycznia. Od 4 stycznia przebywam na L4 i od tego dnia faktycznie nie prowadziłem już działalności. Czy przysługuje mi prawo do zasiłku chorobowego z tytułu umowy o pracę? ZUS kwestionuje prawo do zasiłku, twierdząc, że zawieszenie działalności nastąpiło 2 dni po zakończeniu umowy o pracę i powinienem się zgłosić do obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego po ustaniu umowy o pracę i zasiłek należałby się ewentualnie z tytułu prowadzenia działalności. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

ZUS niestety ma rację. Oczywiście jeśli Pan się z tą decyzją nie zgadza – pozostaje Panu odwołanie do sądu.

Zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

  • pracownikami,
  • osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Jeśli, obok prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej, dana osoba posiada jeszcze inny tytuł ubezpieczeniowy, powstaje zbieg tych tytułów. W takiej sytuacji zgodnie z art. 9 ustawy, jeżeli spełni ona jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu stosunku pracy może ona być z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej objęta dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (w praktyce oznacza to niepodleganie ubezpieczeniom).

Jednakże w sytuacji, gdy stosunek pracy wygasa (rozwiązuje się), osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do opłacania wszystkich składek właśnie z tytułu działalności – gdyż staje się ona dla tej osoby tytułem ubezpieczeniowym. I nie ma przy tym znaczenia przebywanie na zwolnieniu lekarskim po zakończeniu stosunku pracy, gdyż takie zwolnienie lekarskie nie jest tytułem ubezpieczenia.

Z kolei zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. A więc w Pana przypadku od 10 stycznia.

Oznacza to, że skoro umowa o pracę zakończyła się 6 stycznia, to od dnia następnego powinien Pan był opłacić składki z tytułu działalności gospodarczej i z tego tytułu ewentualnie otrzymać zasiłek chorobowy. Nie uczynił Pan tego, należy więc przyjąć, że zasiłek chorobowy się Panu nie należy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »