Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie zwolnienia chorobowego po poronieniu

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-03-09

Przebywałam 180 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Stawiłam się do pracy, a następnego dnia złożyłam zwolnienie chorobowe z powody ciąży. Niestety poroniłam. Lekarz wypisał mi jeszcze zwolnienie na 2 tygodnie. Dział kadr kwestionuje zasadność ostatniego zwolnienia. Zostałam poinformowana, że nie dostanę wynagrodzenia za ten okres. Sprawę zgłoszono do ZUS-u. Czy pracodawca ma taką możliwość?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Nie wiem, z czego wynika zwłoka pracodawcy. Według dat przebywała Pani 180 dni na zasiłku chorobowym od psychiatry. Potem nastąpił dzień przerwy, a od kolejnego dnia przebywała Pani na zasiłku chorobowym od lekarza ginekologa, w związku z ciążą.

Zaczął się nowy okres zasiłkowy. Być może pracodawca ma problem z wyliczeniem okresu zasiłkowego, stąd zwłoka. Ewentualnie chodzi o zasadność zwolnienia lekarskiego.

W przypadku pracodawców prawo do przeprowadzenia kontroli dotyczy tych płatników składek, którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 pracowników. Gdy liczba zatrudnionych jest mniejsza, pracodawca może jedynie skierować wniosek do ZUS-u o wszczęcie kontroli.

Może być ona wykonywany wyłącznie przez lekarza orzecznika ZUS. Polega ono na zbadaniu, czy pracownik powrócił już do zdrowia i może wrócić do pracy, czy może jednak zasadne jest dalsze jego przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.

Wynagrodzenie–zasiłek powinno być wypłacone, za maj dopiero w czerwcu, więc póki co nie ma się czym przejmować. Nie można wstrzymać przelania pracownikowi świadczenia do momentu, aż ZUS zbada, czy lekarz zasadnie wydał mu zwolnienie. Jeśli pracodawca nie wypłaci pieniędzy w terminie, będzie musiał doliczyć odsetki ustawowe tym przypadku lekarz orzecznik wręcza badanej osobie zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K. Pracownik jest wtedy jednocześnie informowany, że ma obowiązek doręczyć to zaświadczenie płatnikowi składek i stawić się w pracy, bez względu na to, jak długo przebywał na L-4 ZUS, wydaje wówczas decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego za dni objęte zakwestionowanym zwolnieniem przypadające po dniu badania. Jeśli pracodawca wypłaci zasiłek chorobowy przed otrzymaniem decyzji, pracownik musi zwrócić nienależnie pobrane świadczenie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Płatnik składek, który jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek wypłacać świadczenia w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Musi jednocześnie zachować 30-dniowy termin na realizację zasiłku, liczony od następnego dnia po dacie złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia do niego uprawnień.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »