Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie zwolnienia chorobowego po poronieniu

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-03-09

Przebywałam 180 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Stawiłam się do pracy, a następnego dnia złożyłam zwolnienie chorobowe z powody ciąży. Niestety poroniłam. Lekarz wypisał mi jeszcze zwolnienie na 2 tygodnie. Dział kadr kwestionuje zasadność ostatniego zwolnienia. Zostałam poinformowana, że nie dostanę wynagrodzenia za ten okres. Sprawę zgłoszono do ZUS-u. Czy pracodawca ma taką możliwość?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Nie wiem, z czego wynika zwłoka pracodawcy. Według dat przebywała Pani 180 dni na zasiłku chorobowym od psychiatry. Potem nastąpił dzień przerwy, a od kolejnego dnia przebywała Pani na zasiłku chorobowym od lekarza ginekologa, w związku z ciążą.

Zaczął się nowy okres zasiłkowy. Być może pracodawca ma problem z wyliczeniem okresu zasiłkowego, stąd zwłoka. Ewentualnie chodzi o zasadność zwolnienia lekarskiego.

W przypadku pracodawców prawo do przeprowadzenia kontroli dotyczy tych płatników składek, którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 pracowników. Gdy liczba zatrudnionych jest mniejsza, pracodawca może jedynie skierować wniosek do ZUS-u o wszczęcie kontroli.

Może być ona wykonywany wyłącznie przez lekarza orzecznika ZUS. Polega ono na zbadaniu, czy pracownik powrócił już do zdrowia i może wrócić do pracy, czy może jednak zasadne jest dalsze jego przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.

Wynagrodzenie–zasiłek powinno być wypłacone, za maj dopiero w czerwcu, więc póki co nie ma się czym przejmować. Nie można wstrzymać przelania pracownikowi świadczenia do momentu, aż ZUS zbada, czy lekarz zasadnie wydał mu zwolnienie. Jeśli pracodawca nie wypłaci pieniędzy w terminie, będzie musiał doliczyć odsetki ustawowe tym przypadku lekarz orzecznik wręcza badanej osobie zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K. Pracownik jest wtedy jednocześnie informowany, że ma obowiązek doręczyć to zaświadczenie płatnikowi składek i stawić się w pracy, bez względu na to, jak długo przebywał na L-4 ZUS, wydaje wówczas decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego za dni objęte zakwestionowanym zwolnieniem przypadające po dniu badania. Jeśli pracodawca wypłaci zasiłek chorobowy przed otrzymaniem decyzji, pracownik musi zwrócić nienależnie pobrane świadczenie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Płatnik składek, który jest płatnikiem zasiłków, ma obowiązek wypłacać świadczenia w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Musi jednocześnie zachować 30-dniowy termin na realizację zasiłku, liczony od następnego dnia po dacie złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia do niego uprawnień.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Adopcja dwojga dzieci a zasiłek

Zamierzamy adoptować dwoje dzieci, wkrótce mają z nami zamieszkać. Czy należy mi się zasiłek macierzyński? Zastanawiamy się nad założeniem firmy...

Otworzenie działalności równolegle z pracą na etat

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na kwotę 2700 zł brutto. Spodziewam się dziecka. Z mężem zastanawiamy się, czy jest sposób na uzyskanie...

Zasiłek chorobowy w ciąży a okres wyczekiwania

Prowadzę działalność gospodarczą od roku. Opłacałam składkę chorobową do stycznia. Od lutego jestem wyrejestrowana. Obecnie prawdopodobnie jestem...

Przywrócenia terminu do złożenia wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Rejestracja mojej działalności gospodarczej miała miejsce 3 kwietnia. Księgowa zgłosiła to do ZUS 5 maja. ZUS przyjął ZUA do ubezpieczeń społecznych...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »