Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Limit zarobków na emeryturze pomostowej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-10

W 2013 roku przeszedłem na emeryturę pomostową (praca w szczególnych warunkach 10 lat), obecnie mam 59 lat. Przed emeryturą prowadziłem działalność gospodarczą, pracując jako rybak, po otrzymaniu emerytury dalej prowadzę tę samą działalność gospodarczą, opłacam do ZUS-u ubezpieczenie zdrowotne. Czy mam jakiś limit zarobków?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 104 w związku z art. 105 ustawy  z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do emerytury osiąga przychód w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyższej jednak niż 130% tej kwoty miesięcznie.

Przychód osiągany przez osobę uprawnioną do emerytury w wysokości przekraczającej kwotę równą 130% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, powoduje zawieszenie prawa do emerytury dla tej osoby.

Podstawę do obliczenia omawianych kwot obowiązujących od 1 marca 2017 r. stanowi ogłoszony przez Prezesa GUS komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2016 r., które wyniosło 4218,92 zł (Mon. Pol. z 2017 r., poz. 180). Przychód wynoszący 70% wymienionego wynagrodzenia wynosi więc 2953,30 zł, a 130% tego wynagrodzenia 5484,60 zł. 

Podsumowując – przychód osiągnięty przez świadczeniobiorcę na poziomie 2953,30 zł nie spowoduje zmniejszenia wysokości świadczenia. Natomiast przekraczający wskazaną kwotę, ale nie wyższy niż 5484,60 zł, spowoduje zmniejszenie wysokości świadczenia. Zawieszenie prawa do emerytury nastąpi, gdy osiągnięty przychód przekroczy kwotę 5484,60 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »