Maksymalny okres zasiłkowy i kolejne zwolnienie lekarskie po powrocie do pracy

Autor: Wioletta Dyl

Pracownik prawdopodobnie będzie chorował przez maksymalny okres zasiłkowy 182 dni. Jeśli po ostatnim dniu długiego zwolnienia wróci do pracy, to czy kolejne zwolnienie lekarskie uzyskane przed upływem 60 dni od zakończenia zwolnienia lekarskiego będzie wliczać się do okresu zasiłkowego zakończonego w danym dniu (a to oznaczałoby, że nie dostanie zasiłku chorobowego), czy też będzie liczone od nowa? Pytanie w związku ze zmianą ustawy o świadczeniach chorobowych.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Maksymalny okres zasiłkowy i kolejne zwolnienie lekarskie po powrocie do pracy

Długa choroba a nowy okres zasiłkowych

Poruszoną przez Pana kwestię przyznawania świadczeń pieniężnych w okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Według dotychczasowych reguł, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy po przerwie jest inna choroba, to bez względu na liczbę dni wykonanej pracy nabywa się prawo do nowego okresu zasiłkowego. Natomiast przy tej samej chorobie, gdy wykonywanie pracy nie przekracza 60 dni – nie nabędzie się prawa do nowego okresu zasiłkowego.

Art. 9 ust. 2 ustawy mówi, że do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa miedzy ustaniem poprzedniej a powstaniem nowej, ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Z tego przepisu wynika, że jednostka chorobowa musi być tożsama, a przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej nie przekracza 60 dni.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że nowy okres zasiłkowy jest inicjowany w dwóch przypadkach:

  1. po wystąpieniu co najmniej jednodniowej przerwy w niezdolności do pracy, jeżeli kolejna niezdolność do pracy jest spowodowana inną chorobą niż poprzednia niezdolność do pracy,
  2. po wystąpieniu co najmniej 61-dniowej przerwy, jeżeli zarówno obecna, jak i poprzednia niezdolność do pracy są spowodowane tą samą chorobą.

Zobacz również: Kiedy można iść na L4 po podpisaniu umowy?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jeden okres zasiłkowy

Natomiast powyższe z ust. 1 ulega zmianie od 1 stycznia 2022 r. w ten sposób, że nastąpi zaliczenie okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Uchwalona zmiana art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje, że „do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni”. Na podstawie powyższego przepisu nie będzie mieć znaczenia rodzaj choroby, wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (z wyjątkiem ciąży) oraz okresy niezdolności do pracy z przerwami nie dłuższymi niż 60 dni będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego.

Zobacz również: Ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »