Nawrót choroby i kolejne L4

Autor: Marta Handzlik

Przebywałem na L4 przez 6 miesięcy, potem byłem na zasiłku rehabilitacyjnym kolejne pół roku. Wróciłem do pracy na krótko i zachorowałem na inną chorobę. Niedługo minie kolejne 6 miesięcy na chorobowym. Nie będę starał się o zasiłek rehabilitacyjny. Mam jednak pytania. Nastąpił nawrót pierwszej choroby – czy będę mógł iść na kolejne L4 z tamtym pierwszym kodem? Czy muszę ileś czasu przepracować? A może muszę wykazać jakąś inną chorobę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nawrót choroby i kolejne L4

Kiedy okresy niezdolności do pracy sumują się?

Zgodnie z przepisami sumować należy:

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy  łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia

Zobacz również: Rezygnacja ze świadczenia rehabilitacyjnego

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przerwa między zwolnieniami na tą samą jednostkę chorobową

Z powyższego wynika, że przerwa między zwolnieniami na ta samą jednostkę chorobową powinna wynosić minimum 61 dni, a między zwolnieniami na inne choroby – co najmniej jeden dzień (przy czym należy w tym czasie wykazać się odzyskaniem zdolności do pracy).

Tak wiec to, że dość dawno temu chorował Pan na daną chorobę, nie ma już żadnego znaczenia, chyba ze ZUS uzna chorobę tę za współistniejącą do obecnej choroby. Dlatego najlepszym wyjściem byłoby zakończenie obecnego zwolnienia, przejście badań u lekarza medycyny pracy i dopiero wtedy przedstawienie nowego zwolnienia.

Zobacz również: Zespół cieśni nadgarstka zwolnienie lekarskie

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »