Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego przez pracodawcę a zaliczenie pracy do okresu składkowego

Michał Soćko • Opublikowane: 2018-10-31

Od 01.03.2018 przeszedłem na emeryturę. Otrzymałem decyzję o ponownym ustaleniu kapitału początkowego. W ww. dokumencie ZUS nie uwzględnił mi okresu pracy (5 miesięcy) w 2009 r. z takiego powodu, że nie zostałem zgłoszony do ubezpieczenia społecznego przez pracodawcę. Na dowód pracy posiadam umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Co powinienem zrobić, aby ten okres został mi zaliczony do okresu składkowego?

Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Wskazać należy, że zasadniczo może Pan odwołać się jedynie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych od powyższej decyzji ZUS.

Jak stwierdził bowiem Sąd Apelacyjny w Szczecinie, „okoliczność, iż pracodawca nie odprowadził składek i nie zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych za sporny okres nie może przesądzać o tym, że okres ten nie może być zaliczony ubezpieczonemu do okresu składkowego wymaganego do przyznania mu uprawnień emerytalnych. Ubezpieczony nie powinien bowiem ponosić konsekwencji za uchybienia, których dopuścił się jego pracodawca – będący płatnikiem składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 25 maja 2017 r., sygn. akt III AUa 609/16).

Dodać trzeba, że zachowanie ZUS-u nie jest w tym wypadku niczym nietypowym. Mianowicie ZUS prowadzi postępowanie zasadniczo w oparciu o przedstawione dokumenty. W szczególności nie może on sam przeprowadzać innych dowodów, np. przesłuchiwać świadków, dopuszczać opinii biegłych itd.

Stąd też ZUS w sprawach wątpliwych albo w których brakuje dowodów, często wydaje decyzje odmowne, by ubezpieczony ewentualnie dochodził swoich praw w sądzie.

Niemniej jednak – tak jak wskazałem powyżej – od decyzji ZUS-u przysługuje Panu odwołane do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Warto z takiej możliwości skorzystać, gdyż sąd nie jest ograniczony w możliwości przeprowadzania dowodów. Może dopuścić wszelkie dostępne dowody, a nie tylko dowody z dokumentów, np. zeznania świadków. Poza tym wyrok sądu pracy i ubezpieczeń społecznych będzie dla ZUS-u wiążący.

Przed sądem będzie Pan mógł przedłożyć umowę o pracę obejmującą ten sporny okres oraz zgłosić świadków, którzy potwierdzą, że faktycznie wykonywał Pan w tym czasie pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby dysponował Pan także innymi dowodami na tę okoliczność, to proszę je również załączyć do odwołania.

W toku postępowania sądowego będzie można również złożyć wniosek o powołanie biegłego z zakresu rachunkowości, by wyliczył prawidłową wysokość emerytury, z uwzględniłem tych spornych okresów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »