Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niemiecki lekarz a polskie zwolnienie chorobowe

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-19

Jestem zatrudniona w Polsce, mam też tu zameldowanie, własne mieszkanie. Obecnie jestem na macierzyńskim, które się kończy, a ja jestem w kolejnej ciąży. Z powodu, iż mój mąż pracuje w Niemczech, mieszkamy razem z nim. Proszę o informacje, czy powinnam o podać pracodawcy niemiecki adres jako adres zamieszkania, adres korespondencyjny, czy nie? Do tej pory używałam tylko polskiego adresu i tam przychodziła poczta. Czy niemiecki lekarz na zwolnieniu lekarskim powinien wpisać adres polski czy niemiecki? Czy informować ZUS o pobycie za granicą? Gdzie wysłać zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza niemieckiego?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Ze zwolnieniem musi Pani poczekać do końca macierzyńskiego. Nie ma możliwości pobierania dwóch zasiłków równocześnie ewentualnie przerwania pobierania zasiłku macierzyńskiego w celu otrzymania zasiłku chorobowego przysługującego z tytułu niezdolności do pracy z powodu kolejnej ciąży.

Oczywiście powinna Pani podać pracodawcy i ZUS-owi adres Pani zamieszkania w Niemczech – dlaczego? Bo w przypadku niezdolności do pracy mogą chcieć Panią skontrolować. A brak obecności w miejscu zamieszkania – czy pod wskazanym w Polsce adresem – spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, z podejrzeniem, że wykorzystuje Pani zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem.

Lekarz także powinien na zwolnieniu podać Pani niemiecki adres. Zwolnienia lekarskie należy wysyłać do pracodawcy. Jest Pani zatrudniona jak mniemam na czas nieokreślony, więc zwolnienia lekarskie należy wysyłać do pracodawcy. Należy także pamiętać, że jest Pani zobowiązana do dostarczenia zwolnienia pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Termin 7 dni, w jakim powinna Pani dostarczyć zwolnienie lekarskie, należy liczyć od dnia następnego po dniu otrzymania tego zwolnienia przez ubezpieczonego. W przypadku jeśli dostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpi po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia, w którym zaświadczenie zostało dostarczone.

Ma Pani to utrudnione, bowiem w Polsce wystawiane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, których nie ma obowiązku dostarczać. Od 1 stycznia 2016 roku lekarze wystawiają (L4) on-line w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego, z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Zarówno ZUS, jak i pracodawca dostają informację o zwolnieniu lekarskim przesłanym drogą elektroniczną. Jednak w Pani przypadku należy pilnować, aby pracodawca zwolnienie otrzymał terminowo. Jeśli nada je Pani w Niemczech – nie jest to jednoznaczne z dostarczeniem pracodawcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »