Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd do Niemiec na macieżyńskim - podanie adresu pobytu pracodawcy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-19

Jestem zatrudniona w Polsce, mam też tu zameldowanie, własne mieszkanie. Obecnie jestem na macierzyńskim, które się kończy, a ja jestem w kolejnej ciąży. Z powodu, iż mój mąż pracuje w Niemczech, mieszkamy razem z nim. Proszę o informacje, czy powinnam  podać pracodawcy niemiecki adres jako adres zamieszkania, adres korespondencyjny, czy nie? Do tej pory używałam tylko polskiego adresu i tam przychodziła poczta. Czy niemiecki lekarz na zwolnieniu lekarskim powinien wpisać adres polski czy niemiecki? Czy informować ZUS o pobycie za granicą? Gdzie wysłać zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza niemieckiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ze zwolnieniem musi Pani poczekać do końca macierzyńskiego. Nie ma możliwości pobierania dwóch zasiłków równocześnie ewentualnie przerwania pobierania zasiłku macierzyńskiego w celu otrzymania zasiłku chorobowego przysługującego z tytułu niezdolności do pracy z powodu kolejnej ciąży.

Oczywiście powinna Pani podać pracodawcy i ZUS-owi adres Pani zamieszkania w Niemczech – dlaczego? Bo w przypadku niezdolności do pracy mogą chcieć Panią skontrolować. A brak obecności w miejscu zamieszkania – czy pod wskazanym w Polsce adresem – spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, z podejrzeniem, że wykorzystuje Pani zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem.

Lekarz także powinien na zwolnieniu podać Pani niemiecki adres. Zwolnienia lekarskie należy wysyłać do pracodawcy. Jest Pani zatrudniona jak mniemam na czas nieokreślony, więc zwolnienia lekarskie należy wysyłać do pracodawcy. Należy także pamiętać, że jest Pani zobowiązana do dostarczenia zwolnienia pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Termin 7 dni, w jakim powinna Pani dostarczyć zwolnienie lekarskie, należy liczyć od dnia następnego po dniu otrzymania tego zwolnienia przez ubezpieczonego. W przypadku jeśli dostarczenie zwolnienia lekarskiego nastąpi po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia, w którym zaświadczenie zostało dostarczone.

Ma Pani to utrudnione, bowiem w Polsce wystawiane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, których nie ma obowiązku dostarczać. Od 1 stycznia 2016 roku lekarze wystawiają (L4) on-line w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego, z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Zarówno ZUS, jak i pracodawca dostają informację o zwolnieniu lekarskim przesłanym drogą elektroniczną. Jednak w Pani przypadku należy pilnować, aby pracodawca zwolnienie otrzymał terminowo. Jeśli nada je Pani w Niemczech – nie jest to jednoznaczne z dostarczeniem pracodawcy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »