Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nienależnie pobrane świadczenie z ZUS

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-10-07

Moje pytanie dotyczy nienależnie pobranego świadczenia z ZUS. Jestem osobą pracującą zawodowo i równocześnie pobieram rentę rodzinną. Ostatnio otrzymałam decyzję z ZUS-u o przekroczeniu świadczenia za 2017 r. i w związku z tym ZUS żąda ode mnie zwrotu nadpłaconej sumy. Dodam, że nadal otrzymuję świadczenia z ZUS. Czy działania ZUS-u są prawidłowe?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat
Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat

Generalnie nie ma przeszkód, aby osoba pobierająca rentę rodzinną podjęła pracę i uzyskiwała z tego tytułu przychód. Musi jednak pamiętać o tym, że ZUS ma prawo pobierane świadczenie zmniejszyć bądź zawiesić jego wypłatę. Zgodnie bowiem z art. 105 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1270):

„1. Wysokość renty rodzinnej, przysługującej więcej niż jednej osobie, ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do części renty osiąga przychód w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyższej jednak niż 130% tej kwoty miesięcznie.

2. Zmniejszenie renty następuje poprzez zmniejszenie części renty przysługującej osobie osiągającej przychód o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę, o której mowa w art. 104 ust. 8 pkt 3, pomnożoną przez proporcję części renty rodzinnej przed dokonaniem zmniejszenia i pełnej renty rodzinnej.

3. Przychód osiągany przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej kwotę równą 130% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, powoduje zawieszenie prawa do części renty rodzinnej dla tej osoby. Wysokości części renty przysługujących pozostałym członkom rodziny nie ulegają zmianie.”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli rencista osiąga przychód w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 marca 2017 roku był to kwota 2953,30 zł), renta nie podlega zmniejszeniu ani zawieszeniu.

Jeżeli przychód przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale jest niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, renta jest zmniejszana o kwotę nie wyższą niż kwota maksymalnego zmniejszenia. W przypadku, gdy przychód przekracza 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 marca 2017 roku kwota 5484,60 zł) renta jest zawieszana.

Tak więc, jeżeli osiągany przez Panią przychód przekroczył wskazane wysokości – ZUS miał prawo tak postąpić.

W przypadku nienależnie pobranych świadczeń, osoba jest obowiązana do ich zwrotu.

Zgodnie z art. 138 ust. 2 za nienależnie pobrane świadczenia uważa się:

„1) świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

2) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia;

3) uważa się za nie również świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie innej niż wskazana w decyzji tego organu.”

Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach – za okres dłuższy niż 3 lata, z tym zastrzeżeniem, że kwoty nienależnie pobranych świadczeń w związku z osiągnięciem przychodów, o których mowa w art. 104 ust. 1 (z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego: zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, z tytułu działalności uzyskiwanej za granicą, z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6) podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym wydano decyzję o rozliczeniu świadczenia, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie powiadomiła organ rentowy o osiągnięciu przychodu, w pozostałych zaś przypadkach – za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok wydania tej decyzji.

Należy wspomnieć o tym, że organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Dodatek pieniężny dla wdowy po osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jestem od 12 lat na rencie rodzinnej zawodowej po mężu. Gdyby mąż żył, miałby rentę zawodową plus pół emerytury. Czy mnie, jako wdowie, przysługuje...

Zakres uprawnień ZUS przy kontroli zasiłku opiekuńczego

Prowadzę działalność gospodarczą i w pewnych okresach korzystam z zasiłku opiekuńczego na dwoje dzieci. Kilka dni temu otrzymałam pismo...

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca?

Czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne na ojca? Tata ma pierwszą grupę, a mama ma drugi stopień niepełnosprawności.

Co zrobić, aby wysokość zasiłku macierzyńskiego była wyższa?

Pracuję w dwóch placówkach jednocześnie i zastanawiam się, jaki zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał. Pracuję w przedszkolu na...

Odmowna decyzja wypłaty zasiłku chorobowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu osiągnęłam wiek emerytalny, ale nie składałam jeszcze wniosku o emeryturę, normalnie opłacam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »