Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatne świadczenie usług na rzecz firmy męża a świadczenie pielęgnacyjne

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2017-11-08

Jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym z uwagi na niepełnosprawne dziecko, mąż pracuje oraz prowadzi działalność usługową. Z uwagi na to, że ja całe dnie spędzam z dzieckiem, a mąż albo pracuje, albo świadczy usługi, jesteśmy w sytuacji patowej, tzn. ja jestem zmęczona ciągłą opieką, natomiast mąż prawie wcale nie przebywa z dzieckiem. Czy jest jakaś możliwość, żebym mogła 1-2 godziny dziennie za niego wykonywać ową usługę (u nas w domu), aby on mógł w tym czasie pobyć z dzieckiem? Zależy mi, żeby nie stracić świadczenia pielęgnacyjnego. Słyszałam o bezpłatnej umowie-zleceniu z mężem, ale mam obawy, czy nie sprowadzę na nas kłopotów. Proszę o poradę!

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Świadczeniami opiekuńczymi wymienionymi w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2003 r. Nr 228, poz. 2255  z późn. zm. tekst jednolity 2016) są: świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Jak to już Pani zapewne wiadomo, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje m.in. matce albo ojcu, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Mówi o tym art. 17 ust. 1 ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych. Niepełnosprawność musi być potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności powinno mieć dodatkowo wpisane w orzeczeniu dwa wskazania, o:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Powyższe wskazania wymienia artykuł 6b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1) osoba sprawująca opiekę:

a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

2) osoba wymagająca opieki:

a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;

3) na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

4) członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

5) na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

6) na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Są to dodatkowe warunki obok zastrzeżenia o niepodejmowaniu lub rezygnacji z pracy. Niestety, pomimo wielu postulatów osób opiekujących się dziećmi niepełnoprawnymi, wciąż nie bierze się pod uwagę postulatu dotyczącego łączenia świadczenia pielęgnacyjnego z możliwością pracy zawodowej. Był przez chwilę taki pomyśl w 2012 r., ale został przez Ministerstwo zarzucony. Mamy więc cały czas sytuację, w której świadczenie pielęgnacyjne jest jedynym, które wyklucza jakiekolwiek dorabianie. A zatem w przypadku pobierania świadczenia pielęgnacyjnego nie można podejmować pracy zarobkowej. Idea tego świadczenia jest bowiem taka, że jest ono właściwie jakby rekompensatą za utracone zarobki.

A zatem w sytuacji podjęcia pracy, ale bez wynagrodzenia, sytuacja powinna przedstawiać się nieco inaczej, i tak jest.

Zagadnienia związane z umową-zlecenia określają przepisy art. 734-751 Kodeksu cywilnego (K.c.). Przy umowie-zleceniu przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). W świetle postanowień zawartych w art. 735 § 1 K.c. strony umowy mogą ustalić, że zleceniobiorca wykona zlecenie bez wynagrodzenia (czyli nieodpłatnie). Niemniej jednak wiąże się to z pewnymi konsekwencjami dla zleceniodawcy (w tym przypadku dla Pani męża). Pani jako zleceniobiorca, który nieodpłatnie wykonuje umowę-zlecenie, nie uzyskuje co prawda przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof), niemniej przychód powstaje po stronie zleceniodawcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nieodpłatnie korzysta on z usługi świadczonej przez Panią jako zleceniobiorcę (w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof). Jednakże nie w każdym przypadku ww. przychód zleceniodawcy podlega opodatkowaniu. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 125 z zastrzeżeniem ust. 20 updof – zwolnione są z podatku dochodowego świadczenia otrzymane w naturze i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Pierwsza grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów, a tym samym Pani nieodpłatne świadczenie wykonywane w ramach umowy-zlecenia podpisanej z mężem prowadzącym działalność gospodarczą jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. A zatem jeżeli Pani mąż zatrudni Panią na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia – to przychód, który uzyska z tytułu nieodpłatnych świadczeń, będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o pdof. Nieodpłatne wykonywanie umowy-zlecenia nie stanowi również tytułu do objęcia Pani jako zleceniobiorcy obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »