Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewydanie zgody na urlop macierzyński na dziecko niepełnoletniej córki

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-10-03

Moja 16-letnia córka urodziła syna. Złożyłam wniosek o ustanowienie mnie opiekunem prawnym i rodziną zastępczą. Złożyłam w pracy wniosek o urlop macierzyński na tę okoliczność, niestety dyrektor odmawia mi zgody. Wymaga ode mnie rozwiązania umowy lub dostanę dyscyplinarkę. Co robić? Co o tym mówią przepisy?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 183 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

1) 20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,

2) 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,

3) 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,

4) 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,

5) 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci

– nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia”.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może korzystać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, którzy przyjęli dziecko (dzieci) na wychowanie. Z uprawnienia tego nie mogą jednak korzystać oni równocześnie. Podstawą jego udzielenia jest należycie udokumentowany wniosek, który powinien być złożony niezwłocznie po zajściu przesłanek uzasadniający ten wniosek.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zdaniem Sądu Najwyższego prawa do skorzystania z przedmiotowych uprawnień posiada pracownik faktycznie wychowujący dziecko, o którego przysposobienie wystąpił, niezależnie od tego, czy został formalnie ustanowiony opiekunem tego dziecka na czas trwania postępowania w sprawie o przysposobienie.

Słowem – pracodawca nie ma prawa odmówić Pani korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jeśli nie wyraża zgody, przysługuje Pani roszczenie o uznanie braku takiej zgody za niezgodne z prawem. Może tez Pani po prostu powiadomić PIP o łamaniu prawa przez pracodawcę.

Generalnie – jeśli złożyła Pani zgodny z przepisami wniosek, pracodawca nie może odmówić. Oznacza to, że rozpoczyna Pani urlop niezależnie od jego zgody. Jeśli zostanie Pani zwolniona dyscyplinarnie na przykład za niestawienie się do pracy, wystarczy odwołanie do sądu, na pewno Pani wygra.

Ponadto proszę zauważyć, że przepisy prawa nie zabraniają pracy w czasie urlopu macierzyńskiego. Regulują tylko łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Na urlopie macierzyńskim może Pani pracować bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »